Ad
+ Add To Compare
Launched Price
₹9,995Available Colors
Blue
Black
Grey
Overview
Movement
Digital
Strap Material
Silicone
Water Resistance
3 ATM
Gender
Unisex
Warranty
1 Year
![]() Titan 90156AP03 Talk ₹ 9,995 | Swatch Unisex Olive Green Swiss Made Analogue Watch SO27M100 ₹ 7,050 | Fossil Men Black Analogue Watch FS5576 ₹ 7,146 | Fossil ME1169 Automatics Analog Watch - For Men ₹ 7,197 | Swatch Unisex Black Analogue Watch SVOB106 ₹ 7,200 |
|---|---|---|---|---|
| AMOLED | Analog | Analog | Analog | Analog |
| Silicone | Silicone | Stainless Steel | Leather | Nubuck Leather |
| 300 mAh | Standard | Quartz | Quartz | Standard |
| 1 Year | 2 Years | 2 Years | 2 Years | 2 Years |
| Brand | Titan |
| Watch Model | Titan 90156AP03 Talk |
| Model Number | 90156AP03 |
| Type | Smart Watch |
| Display Type | AMOLED |
| Box Contents | Smartwatch, Warranty Guide, Quick Start Guide, Charging Cable |
| Country of Origin | China |
| Warranty | 12 months warranty from the date of purchase |
| Dial Shape | Round |
| Watch Dimension | 54.30 mm x 46.90 mm x 14 mm |
| Weight | Not specified |
| Case Material | Aluminium |
| Colours | Grey Strap with Black Dial |
| Type | AMOLED |
| Screen Size | 3.53 cm |
| Refresh Rate | Not specified |
| Brightness | Not specified |
| Screen Resolution | Not specified |
| Pixel Density | Not specified |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen |
| Battery | 300 mAh |
| Battery Backup | Up to 5 days |
| Charging Mode | Charging Cable |
| Removable Battery | Non-Removable Battery |
| RAM | Not specified |
| Internal Memory | 512 MB |
| Processor | Not specified |
| Operating System | Not specified |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Calling | Yes |
| USB Connectivity | No |
| Text Message | Yes |
| Not specified | |
| Incoming Call | Yes |
| Alarm | Yes |
| Weather | Not specified |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| SpO2 (Blood Oxygen) | Yes |
| Accelerometer | Not specified |
| Gyro Sensor | Not specified |
| GPS | Not specified |
| Step Count | Yes |
| Calorie Count | Yes |
| Sleep Monitor | Yes |
| Alarm Clock | Yes |
| Stopwatch | Yes |
Ad
Ad





