Ad





| Brand | Fedula |
| Material | ABS |
| Height | 40 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 2 kg |
| Total Capacity | 15 l |
| Filter Type | sediment, carbon, UF |
| Membrane Type | UF |
| Purification Stages | 3 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | Gravity Based + UF |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | No |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 15 lph |
| Filter Life | 2000 months |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Gold Optima 11016 | ![]() Alkaline Water Filter Pitcher | ![]() Gold Star 11018 | ![]() Gold Plus | ![]() Gold 11014 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 15 L | 10 L | 3.5 L | 22 L | 20 L | 20 L |
| Power Requirement | NA | NA | NA | NA | NA | NA |
| Purifying Technology | Gravity Based + UF | Gravity Based + UF | UF | Gravity Based + UF | Gravity Based + UF | Gravity Based + UF |
Ad
Ad
Ad