Ad



| Brand | Kent |
| Material | Food Grade and Non-breakable Plastic |
| Height | 28 cm |
| Width | 23 cm |
| Depth | 52 cm |
| Weight | 3.56 kg |
| Total Capacity | 10 l |
| Filter Type | SS Mesh, Sediment, Activated Carbon |
| Membrane Type | UF |
| Purification Stages | 2 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | Gravity Based + UF |
| Detachable Storage Tank | Yes |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | No |
| Filter Life | 4000 months |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Idol Star 18L | ![]() Idol Star Gravity Based | ![]() Idol Star 20L | |
|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 10 L | 18 L | 18 L | 20 L |
| Power Requirement | NA | NA | NA | NA |
| Purifying Technology | Gravity Based + UF | Gravity Based | Gravity Based | Gravity Based |
Ad
Ad
Ad