Ad





| Brand | Livpure |
| Material | ABS Food Grade Plastic |
| Height | 49.5 cm |
| Width | 23 cm |
| Depth | 34.5 cm |
| Weight | 8.2 kg |
| Total Capacity | 6.5 l |
| Filter Type | Super Sediment Filter, Carbon Block Filter, Ultra Filtration Cartridge, Copper Filter |
| Membrane Type | Thin Film Composite, RO Membrane |
| Purification Stages | 6 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO + UV + UF + Minerals + Copper |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | Yes |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | No |
| Overflow Protection | Yes |
| Filtration Capacity | 15 lph |
| Power Requirement | 140 - 300 V AC, 50 Hz |
| Voltage | 300 v |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Crystal Star B | ![]() Grand plus | ![]() Crystal Star | ![]() Grand Star | ![]() Prime Star B | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 6.5 L | 11 L | 9 L | 11 L | 9 L | 9 L |
| Power Requirement | 140 - 300 V AC, 50 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | NA | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz |
| Purifying Technology | RO + UV + UF + Minerals + Copper | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank + Copper | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank |
Ad
Ad
Ad