Ad





| Brand | Blue Star |
| Material | Foodgrade Plastic |
| Height | 48.5 cm |
| Width | 36.9 cm |
| Depth | 26.5 cm |
| Weight | 11.5 kg |
| Total Capacity | 8 l |
| Filter Type | External Pre-filter, Pre-Carbon Filter, Sediment Filter, RO Membrane, UF Membrane, Post-Carbon with IBT, UV |
| Membrane Type | RO Membrane |
| Purification Stages | 7 |
| Purification Technology (RO/UV/UF) | RO Membrane, UF Membrane, Post-Carbon with IBT, UV |
| Detachable Storage Tank | No |
| Auto Start | No |
| Auto Shut Off | Yes |
| Hot Water Dispenser | No |
| Cold Water Dispenser | No |
| Child Lock | Yes |
| Overflow Protection | No |
| Filtration Capacity | 18 lph |
| Filter Life | 6000 months |
| Warranty | null year |
| Country Of Origin | India |
Ad
![]() | ![]() Revito | ![]() Revito Pro | ![]() Zinger Copper Hot Water Purifier | ![]() Prime Star B | ![]() Vital Max RO+UV+MP | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Total Capacity | 8 L | 7 L | 8 L | 6.5 L | 9 L | 7 L |
| Power Requirement | NA | NA | NA | 140 - 300 V AC, 50 Hz | Single Phase 100-250 V AC, 50-60 Hz | NA |
| Purifying Technology | RO Membrane, UF Membrane, Post-Carbon with IBT, UV | RO + MF + UV in Tank + Minerals | RO + UV + MF | RO + UV + UF + Minerals + Copper | RO + UV + UF + TDS Control + UV in Tank | RO + UV |
Ad
Ad
Ad