Ad
Key Specs
Capacity
1.5 Ton
Energy Rating
5 Star
Type
Others
Ad





| Inverter Technology | No |
| Star Rating | 5 |
| AC Type | Wall |
| Capacity | 1.5 ton |
| Cooling Capacity | 4800 |
| Power Input | 1370 |
| Product Title | Carrier 18K Esko 1.5 Ton 5 Star Split AC Title |
| Brand | Carrier |
| Power Requirements | AC 230 V, 50 Hz,Single |
| Color | White |
| Control Console | Remote control |
| Refrigerant Type | R 22 |
| Indoor Noise Level | Low: 33 dB, Medium: 40 dB, High: 44 dB |
| Dehumidification |
| Timer | On-Timer: Off-Timer: |
| Front Panel Display | No |
| Auto Restart | Yes |
| Auto Clean | No |
| Dry Mode | Yes |
| Heat Mode | No |
| Cool Mode | No |
| Turbo Mode | No |
| Sleep Mode | Yes |
| Anti-Bacterial Filter | Yes |
| Remote Control Details | LCD Remote |
| Product Warranty | 1 |
![]() 18K Esko 1.5 Ton 5 Star Split AC | ![]() AR12JC5JAMV 1 Ton 5 Star Split AC | ![]() AR18KV5NBWK 1.5 Ton 5 Star Split AC | ![]() Magicool 1.5 Ton 3 Star Split AC | ![]() Magicool 1 Ton 3 Star Split AC | ![]() JS-Q18TUXD1 1.5 Ton Inverter Split AC | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1.5 Ton | 1 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton | 1 Ton | 1.5 Ton |
| Air Conditioner Type | Others | Others | Others | Others | Others | Others |
| Energy Rating | 5 Star | 5 Star | 5 Star | 3 Star | 3 Star | 3 Star |
Ad



Ad





Ad
Ad