Ad
Key Specs
Capacity
1.5 Ton
Energy Rating
5 Star
Type
Split
Ad





| Star Rating | 5 |
| Inverter Technology | No |
| AC Type | Split |
| Capacity | 1.5 ton |
| Power Input | 1510 |
| ISEER Rating | 3.51 |
| Cooling Capacity | 5300 |
| Product Title | O General ASGA18FTTA 1.5 Ton 5 Star Split AC Title |
| Brand | O General |
| Power Requirements | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Refrigerant Type | R 410A |
| Control Console | Remote control |
| Color | White |
| Indoor Noise Level | Low: 33 dB |
| Dehumidification |
| Timer | Yes, On-Timer: Yes, Off-Timer: Yes |
| Front Panel Display | No |
| Auto Clean | No |
| Auto Restart | Yes |
| Dry Mode | Yes |
| Heat Mode | No |
| Turbo Mode | No |
| Sleep Mode | Yes |
| Cool Mode | Yes |
| Auto Air Swing | Present |
| Anti-Bacterial Filter | Yes |
| Remote Control Details | Wireless LCD Remote |
| Product Warranty | 1 |
![]() ASGA18FTTA 1.5 Ton 5 Star Split AC | ![]() LS-Q18YNZA 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | ![]() LS-Q18HNYA 1.5 Ton 4 Star Inverter Split AC | ![]() Esko Neo CAI18EK5R39F0 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | ![]() LS-Q18GWZA 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | ![]() 185V JZJT 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1.5 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton |
| Air Conditioner Type | Split | Split | Split | Split | Split | Split |
| Energy Rating | 5 Star | 5 Star | 4 Star | 5 Star | 5 Star | 5 Star |
Ad






Ad
Ad
Ad