Ad
Key Specs
Capacity
1 Ton
Energy Rating
4 Star
Type
Split
Ad





| Star Rating | 4 |
| AC Type | Split |
| Capacity | 1 ton |
| Inverter Technology | Yes |
| Power Input | 1095 |
| ISEER Rating | 3.2 |
| Cooling Capacity | 3500 |
| Product Title | O General ASGG12JLCA 1 Ton Inverter Split AC Title |
| Brand | O General |
| Power Requirements | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
| Refrigerant Type | R 410A |
| Color | White |
| Indoor Noise Level | Low: 22 dB |
| Timer | Yes, On-Timer: Yes, Off-Timer: Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Auto Air Swing | Auto Air-Swing (Left-Right), (Up-Down) |
| Outdoor Unit Condenser Coil | Copper |
| Main Unit Condenser Coil | Copper |
| Remote | Yes |
| Product Warranty | 1 |
![]() ASGG12JLCA 1 Ton Inverter Split AC | ![]() 185V SZS 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | ![]() LS-Q18YNZA 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | ![]() Esko Neo CAI18EK5R39F0 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | ![]() LS-Q18GWZA 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | ![]() 185V JZJT 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Capacity | 1 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton | 1.5 Ton |
| Air Conditioner Type | Split | Split | Split | Split | Split | Split |
| Energy Rating | 4 Star | 5 Star | 5 Star | 5 Star | 5 Star | 5 Star |
Ad






Ad
Ad
Ad