Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Agm m2 is a ₹5,999 smartphone from agm. It was released in 05/10/2018 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.4 inches TFT display, a NA processor, a 0.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The M2 has a sleek design. It features a 2.4 inches TFT display. It's 16 mm thick and weighs 138 N/A.
The M2 features a 2.4 inches TFT display with a resolution of 240 x, giving it a pixel density of 167 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The agm M2 is powered by a NA processor. It's priced at ₹5,999. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The M2 has a 0.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The M2 is equipped with a 1970 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 1970 mAh |
| Display | 2.4 inches |
| Launch Date | May 11, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen Resolution | 240 x |
| Screen Size | 2.4 inches |
| Height | 139 mm |
| Thickness | 16 mm |
| Weight | 138 |
| Width | 56.8 mm |
| Colours | Black |
| Waterproof | IP68 |
| Ruggedness | Dust proof, Shock proof |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 640 x |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Bluetooth | v2.0 |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: MP3 |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Limited |
![]() AGM M2 ₹ 5,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches |
| Battery | 1970 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad