Ad
Available Colors :
White
Blue
Green
Red
Variants:
Apple iPhone 12 Mini price in India begins at Rs 69900 for the base 64GB.
The Apple iPhone 12 mini comes with a band new 5.4-inch display with a resolution of 1080 x 2240 pixels other than the smaller size the display of the iPhone 12 Mini is identical to its bigger brother the iPhone 12.
Despite the smaller size, the iPhone 12 Mini is powered by the same Apple A14 SoC and 4 GB RAM as the bigger iPhone 12. It is the only true mini device with flagship-level performance. The iPhone 12 Mini is powered by a tiny 2227 mAh battery cell and the wireless Mag-Safe charging is also limited to a max of 12.5 W.
The iPhone 12 Mini features the same excellent camera system as the bigger iPhone 12 with dual 12 MP wide and ultrawide lenses. The selfie camera is also the same 12 MP sensor and SL 3D sensor required for the Face-ID.
Like the iPhone 12, the iPhone 12 is among the first Apple product to come with 5G capabilities in addition to the general connectivity options like WiFi 6, and Bluetooth 5.0 and so on.
The iPhone 12 Mini is one of the only true compact flagships available in the market. With flagship-level performance and an excellent camera, 12 Mini is a no-brainer choice if you want a small phone and are fine with the sub-par battery life.
Pros: performance, video capabilities, compact design, perfect size for one-handed use, software support.
Cons: Lightning connector, below average battery life, 60 Hz display.
| Battery | 2227 mAh |
| Display | 5.4 inches |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | iOS v14 |
| Launch Date | October 18, 2020 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | Yes |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 14 |
| Graphics | Apple GPU (Four-core graphics) |
| Processor | 3.1 GHz |
| Java | No |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 477 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.4 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 131.5 mm |
| Thickness | 7.4 mm |
| Weight | 133 |
| Width | 64.2 mm |
| Colours | Black, Blue, Green, Purple, Red, White |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | 30 minutes |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | 5 x |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Resolution | 12 MP |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR), Burst mode |
| Front Camera Resolution | 12 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 20 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| Audio Jack | Lightning |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Apple iPhone 12 Mini ₹ 59,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 5.4 inches |
| Battery | 2227 mAh |
| Front Camera | 12 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 12 MP |
| Processor | Hexa Core (3.1 GHz, Dual core, Firestorm + 1.8 GHz, Quad core, Icestorm) |
Ad






Ad
Ad
Ad