Ad
Available Colors :
GOLDEN
Variants:
Apple iPhone XS price in India ranges from Rs 99900 for the base 64 GB model and reached Rs 134900 for the top 512 GB variant.
Apple iPhone XS features stunning a 5.8 inches display with a resolution of 1,125 x 2,436 pixels. The 19.5:9 AMOLED display is among the most colour-accurate display and is perfectly sized for various tasks.
Under the hood, Apple iPhone XS is powered by the same custom Apple A12 Hexa core CPU with Apple 4 core GPU found in the bigger XS Max. the A12 combined with 4 GB of RAM makes the iPhone XS one of the fastest mobile devices in existence. It is the first Apple smartphone to feature a 4 GB of RAM. The iPhone can easily last for a day on a single charge from its 2658 mAh battery which also supports 15 W fast charging.
iPhone XS features the same excellent camera system with two 12 MP cameras at the back as its bigger brother iPhone XS Max just like the same 7 MP front camera sensor with an array of sensors required for Face-ID.
When it comes to connectivity, the Apple iPhone XS is loaded with all the required technologies like the Bluetooth 5.0, GPS, GLONASS, WiFi ac and more.
The iPhone XS is one of the top scores with amazing performance, camera capabilities on par with other flagships in a relative compact body.
Pros: Performance, Video capabilities, perfect sze for one-hand usage, Software support.
Cons: Lightning port, limited multitasking capabilities.





| Battery | 2658 mAh |
| Display | 5.8 inches |
| RAM | 4 GB |
| Operating System | iOS v12.0 |
| Launch Date | September 28, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 12 |
| Graphics | Apple GPU (four-core graphics) |
| Processor | 2.49 GHz |
| Java | No |
| Applications | iTunes Store, FaceTime, Find My iPhone, Find My Friends |
| Co Processor | M12 |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | with notch |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 463 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 1125 x |
| Screen Size | 5.8 inches |
| Touch Screen | 3 |
| Height | 143.6 mm |
| Thickness | 7.7 mm |
| Weight | 177 |
| Width | 70.9 mm |
| Colours | Gold, Silver, Space Grey |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | 30 minutes |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, Burst mode |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization |
| Rear Camera | 12 MP |
| Front Camera Resolution | 7 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 30 minutes |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| USB Connectivity | USB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| Audio Jack | Lightning |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Apple iPhone XS ₹ 62,999 | ![]() Xiaomi 15 Pro ₹ 62,990 | ![]() Vivo Apex 2020 ₹ 64,990 | ![]() Vivo X100 ₹ 63,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G ₹ 64,999 | ![]() OPPO Find X ₹ 64,990 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.8 inches | 6.73 inches | 6.7 inches | 6.78 inches | 6.9 inches | 6.4 inches |
| Battery | 2658 mAh | 6100 mAh | 4700 mAh | 5000 mAh | 4500 mAh | 3730 mAh |
| Front Camera | 7 MP | 32 MP | 32 MP | 32 MP | 10 MP | 25 MP |
| Ram | 4 GB | 12 GB | 12 GB | 12 GB | 12 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 12 MP | 32 MP | 64 MP | 50 MP | 108 MP | 16 MP |
| Processor | Hexa Core (2.49 GHz, Dual core, Vortex + 1.52 GHz, Quad core, Tempest) | Octa core (4.32 GHz, Dual core, Oryon + 3.53 GHz, Hexa Core, Oryon) | Octa core (2.84 GHz, Single core, Kryo 680 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 680 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 680) | Octa core (3.25 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.85 GHz, Tri core, Cortex X4 + 2 GHz, Quad core, Cortex A720) | Octa core (2.73 GHz, Dual core, M5 Mongoose + 2.5 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.649 GHz, Quad core, Kryo 385 + 1.766 GHz, Quad core, Kryo 385) |
Ad





Ad
Ad
Ad