Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 2.44 inches TFT display, a 624 MHz } processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Bold 3 9780 has a sleek design. It features a 2.44 inches TFT display. It's 14 mm thick and weighs 122 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Bold 3 9780 features a 2.44 inches TFT display with a resolution of 360 x, giving it a pixel density of 246 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The blackberry Bold 3 9780 is powered by a 624 MHz processor. It's priced at ₹7,148. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Bold 3 9780 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Bold 3 9780 is equipped with a 1500 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.</p>




| Battery | 1500 mAh |
| Display | 2.44 inches |
| RAM | 512 MB |
| Operating System | Blackberry v6 |
| Launch Date | November 14, 2010 (Official) |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Processor | 624 |
| Java | MIDP 2.0 |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 246 ppi |
| Screen Resolution | 360 x |
| Screen Size | 2.44 inches |
| Display Colour | 65 |
| Height | 109 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Weight | 122 |
| Width | 60 mm |
| Colours | Black, White |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 2 x |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 408 |
| Talktime | 6 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 256 MB |
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: AAC, AAC+, AMR, eAAC+, MIDI, MP3, WMA |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| MMS | Yes |
| Browser | WAP 2.0 |
Push e-mail | |
| Games | + Downloadable |
| Other Facilities | Calculator, World clock, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Practically Unlimited |
| SMS | Yes |
![]() Blackberry Bold 3 9780 ₹ 7,148 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.44 inches | 6.74 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 1500 mAh | 6300 mAh | 5000 mAh | NA | 5000 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | NA | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 512 MB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 5 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 13 MP |
| Processor | 624 MHz | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad