Ad
Variants:
The Blackberry bold 9780 is a ₹5,999 smartphone from blackberry. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.4 inches TFT display, a 624 MHz processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Bold 9780 has a sleek design. It features a 2.4 inches TFT display. It's 14.1 mm thick and weighs 122 N/A.
The Bold 9780 features a 2.4 inches TFT display with a resolution of 360 x, giving it a pixel density of 250 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The blackberry Bold 9780 is powered by a 624 MHz processor. It's priced at ₹5,999. The processor is paired with 512 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Bold 9780 has a 5 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Bold 9780 is equipped with a 1500 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1500 mAh |
| Display | 2.4 inches |
| RAM | 512 MB |
| Operating System | Blackberry v6 |
| Launch Date | November 3, 2010 (Official) |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Also Known As | BlackBerry Onyx II 9780 |
| Chipset | Marvell PXA930 |
| Graphics | PowerVR SGX 543 |
| Processor | 624 |
| Java | MIDP 2.0, CLDC 1.1 |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 250 ppi |
| Screen Resolution | 360 x |
| Screen Size | 2.4 inches |
| Display Colour | 65 |
| Height | 109 mm |
| Thickness | 14.1 mm |
| Weight | 122 |
| Width | 60 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Digital image stabilization |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 528 |
| Talktime | 6 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 256 MB |
| Bluetooth | v2.1 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: AAC, AAC+, AMR, eAAC+, MP3, WMA |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| Other Sensors | Light sensor |
| MMS | Yes |
| Browser | HTML |
BlackBerry Connect, IMAP, Lotus Domino, Mail for Exchange, POP3, Push e-mail | |
| Games | + Downloadable |
| Other Facilities | Calculator, World clock, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Practically Unlimited |
| SMS | Yes |
![]() Blackberry Bold 9780 ₹ 5,999 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | ![]() Samsung Galaxy F05 ₹ 7,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches | 6.7 inches |
| Battery | 1500 mAh | 5000 mAh | NA | 5500 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | NA | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 512 MB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 5 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP | 8 MP | 8 MP |
| Processor | 624 MHz | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad