Ad
Variants:
The Blackberry curve 3g 9300 is a ₹9,400 smartphone from blackberry. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 2.4 inches LCD display, a NA processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Curve 3G 9300 has a sleek design. It features a 2.4 inches LCD display. It's 13.9 mm thick and weighs 104 N/A.
The Curve 3G 9300 features a 2.4 inches LCD display with a resolution of 320 x, giving it a pixel density of 167 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The blackberry Curve 3G 9300 is powered by a NA processor. It's priced at ₹9,400. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Curve 3G 9300 has a 2 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Curve 3G 9300 is equipped with a 1150 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1150 mAh |
| Display | 2.4 inches |
| Launch Date | August 23, 2010 |
| Network | 3 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Java | Yes |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen Resolution | 320 x |
| Screen Size | 2.4 inches |
| Height | 109 mm |
| Thickness | 13.9 mm |
| Weight | 104 |
| Width | 60 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Smile detection |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 3 G |
| Talktime | 3 G |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 256 MB |
| Bluetooth | v2.1 |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Music | 3.5 mm |
| MMS | Yes |
| Browser | Yes |
Push e-mail | |
| Other Facilities | Organizer, Voice memo/dial, T9 |
| Phone Book | Practically Unlimited Entries and Fields, Photocall |
| SMS | Yes |
![]() Blackberry Curve 3G 9300 ₹ 9,400 | ![]() Realme P4 lite ₹ 9,499 | ![]() Vivo Y19s 5G ₹ 10,999 | ![]() Vivo T4 Lite ₹ 10,499 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19s Pro ₹ 10,092 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 2.4 inches | 6.77 inch | 6.74 inch | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.68 inches |
| Battery | 1150 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 5000 mAh | 6000 mAh |
| Front Camera | NA | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | NA | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 2 MP | 13 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 5 MP |
| Processor | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad