Ad
Variants:
The Xiaomi a7 pro 5g is a ₹12,499 smartphone from xiaomi. It was released in 04/13/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.9 inch LCD display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 32 MP camera setup, and a battery with Yes, 15W charging.
The A7 Pro 5G has a sleek design. It features a 6.9 inch LCD display. It's 8.15 mm thick and weighs 210 g.
The A7 Pro 5G features a 6.9 inch LCD display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of 266 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The xiaomi A7 Pro 5G is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹12,499. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The A7 Pro 5G has a 32 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The A7 Pro 5G is equipped with a 6300 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 15W.
| RAM | 4 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | HyperOS |
| Battery | 6300 mAh |
| Display | 6.9 inch |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Camera | 32 MP |
| Launch Date | April 13, 2026 (Official) |
| OS Updates | 4 years |
| Security Updates | 6 years |
| Chipset | Unisoc T8300 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 6 nm |
| Graphics | Mali-G57 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.9 inch |
| Main Display Resolution | 900x1600 px (HD+) |
| Main Display Peak Brightness | 800 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Pixel Density | 266 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 96.04 % |
| Height | 171.56 mm |
| Width | 79.47 mm |
| Thickness | 8.15 mm |
| Weight | 210 g |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP52 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 32 MP |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Battery Capacity | 6300 mAh |
| Quick Charging | Yes, 15W |
| Internal Storage | 64 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Expandable Memory | Yes, Up to 2 TB |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Fingerprint | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Compass |
![]() Xiaomi A7 Pro 5G ₹ 12,499 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.9 inch |
| Battery | 6300 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | 32 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad



Ad
Ad
Ad