Ad
Variants:
The Easyfone star is a ₹1,190 smartphone from easyfone. It was released in 07/19/2018 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 1.8 inches TFT display, a NA processor, a NA NA camera setup, and a battery with standard charging.
The Star has a sleek design. It features a 1.8 inches TFT display. It's N/A thick and weighs N/A .
The Star features a 1.8 inches TFT display with a resolution of 128 x, giving it a pixel density of 114 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The easyfone Star is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,190. The processor is paired with 32 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Star has a NA NA rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Star is equipped with a 800 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 800 mAh |
| Display | 1.8 inches |
| RAM | 32 MB |
| Internal Memory | 32 MB |
| Launch Date | July 20, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Internal Storage | 32 MB |
| External Storage | 8 GB |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 114 ppi |
| Screen Resolution | 128 x |
| Screen Size | 1.8 inches |
| Colours | Blue, Green, Pink, Red, White |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 800 mAh |
| Expandable Memory | 8 GB |
| Internal Memory | 32 MB |
| GPS | Yes |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| SIM1 Network Support | 2 G |
| Loudspeaker | Yes |
| Ring Tone | Music ringtones, Vibration |
| Games | Yes |
| Phone Book | Limited |
![]() Easyfone Star ₹ 1,190 | |
|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches |
| Battery | 800 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | 32 MB |
| Rear Camera | NA |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad