Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Gionee a1 plus is a ₹14,990 smartphone from gionee. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6 inches IPS LCD display, a Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.6 GHz, Quad core, Cortex A53) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with Fast charging.
The A1 Plus has a sleek design. It features a 6 inches IPS LCD display. It's 9.1 mm thick and weighs 226 N/A.
The A1 Plus features a 6 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 367 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The gionee A1 Plus is powered by a Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.6 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹14,990. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The A1 Plus has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 20 MP for selfies and video calls.
The A1 Plus is equipped with a 4550 mAh. It supports fast charging and can be charged Fast.





| Battery | 4550 mAh |
| Display | 6 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2.6 GHz |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Storage | 64 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Custom Ui | Amigo UI |
| Launch Date | July 26, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek MT6757CD |
| Graphics | Mali-T880 MP2 |
| Processor | 2.6 GHz |
| RAM | 4 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 64 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 367 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 166.4 mm |
| Thickness | 9.1 mm |
| Weight | 226 |
| Width | 83.3 mm |
| Colours | Black, Mocha Gold |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Dimensions | 166.4 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 20 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Fast |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4550 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 64 GB |
| Bluetooth | v4.1 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Front |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() Gionee A1 Plus ₹ 14,990 | ![]() Vivo Y11 5G ₹ 14,999 | ![]() Samsung Galaxy A07 5G ₹ 14,000 | ![]() Vivo Y31 5G ₹ 16,499 | ![]() Samsung Galaxy F17 5G ₹ 14,499 | ![]() Samsung Galaxy M36 5G ₹ 14,586 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6 inches | 6.74 inch | 6.7 inch | 6.68 inches | 6.7 inches | 6.7 inch |
| Battery | 4550 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 6500 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 20 MP | 5 MP | 8 MP | 8 MP | 13 MP | 13 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 6 GB | 4 GB | 6 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.6 GHz, Quad core, Cortex A53) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | 2.4 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad