Ad
Available Colors :
Gold
Variants:
The Gionee elife s6 is a ₹19,999 smartphone from gionee. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.5 inches AMOLED display, a Octa core, 1.3 GHz, Cortex A53 processor, a 13 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Elife S6 has a sleek design. It features a 5.5 inches AMOLED display. It's 6.9 mm thick and weighs 147 N/A.
The Elife S6 features a 5.5 inches AMOLED display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 267 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The gionee Elife S6 is powered by a Octa core, 1.3 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹19,999. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Elife S6 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Elife S6 is equipped with a 3150 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 3150 mAh |
| Display | 5.5 inches |
| RAM | 3 GB |
| Processor | 1.3 GHz |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Storage | 32 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Custom Ui | Amigo UI |
| Launch Date | February 3, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6753 |
| Graphics | Mali-T720 MP3 |
| Processor | 1.3 GHz |
| RAM | 3 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 32 GB |
| External Storage | 128 GB |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 267 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 151.9 mm |
| Thickness | 6.9 mm |
| Weight | 147 |
| Width | 74.6 mm |
| Colours | Gold |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Dimensions | 151.9 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 384 |
| Capacity | 3150 mAh |
| Talktime | 18 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| User Available Storage | 23 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Nano (Hybrid) |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.192 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Micro, SIM2: Nano (Hybrid) |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Gionee Elife S6 ₹ 19,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 5.5 inches |
| Battery | 3150 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 3 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Octa core, 1.3 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad