Ad
Available Colors :
Black
Sage gree...
The Google Pixel 5 is available in India for an introductory price of Rs 49999 for the base variant with the price increasing with increasing storage.
The Google Pixel 5’s gorgeous 6-inch screen sports an 85.9% screen-to-body ratio. The OLED display has a resolution of 1080 x 2340 and runs at a 90 Hz refresh rate. Additionally, the display is HDR10+ certified and is protected with Corning Gorilla Glass 6.
The Google Pixel 5 is powered by the same Snapdragon 765G 5G SoC used in the Pixel 5A. An average 4080 mAh cell is in charge of powering the device and offers18 W fast charging along with 12 W fast wireless charging, 5 W reverse charging and USB power delivery 3.0.
The Google Pixel 5 has the same camera system as the Pixel 5A with the 12.2 MP primary unit along with the 16 MP ultrawide unit. The 8 MP auto HDR selfie camera is the same unit used in many previous Google Pixel devices.
The Google Pixel 5 supports all the major widely used connectivity standards like the WiFi ac, Bluetooth 5.0 and GPS, GLONASS and more.
Google Pixel 5 is a device that should be on everyone's watchlist when buying a phone. With this generation, Google has brought major improvements in the Display, Battery and Camera departments.
Pros: Clean UI, Camera performance, 90 Hz Display
Cons: No telephoto camera.





| Battery | 4080 mAh |
| Display | 6 inches |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Launch Date | September 30, 2020 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | 765 G |
| Graphics | Adreno 620 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Java | No |
| Co Processor | 765 G |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Bezel Less Display | Yes Yes with punch-hole display |
| Display Type | OLED |
| Pixel Density | 430 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v6 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 144.7 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Weight | 151 |
| Width | 70.4 mm |
| Colours | Black, Sorta Sage |
| Build Material | Back: Aluminium |
| Waterproof | 30 minutes |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus, Dual Pixel autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4000 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 12.2 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 18 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 802.11, ac/b/g/n, MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Wi Fi Calling | Yes |
| Audio Jack | N/A |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | N/A |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Google Pixel 5 ₹ 51,490 | ![]() Samsung Samsung Galaxy S23 5G ₹ 51,990 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Z Flip 4 5G ₹ 52,959 | ![]() Samsung Galaxy S22 Plus ₹ 52,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy S21 ₹ 50,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Note 10 Plus (Galaxy Note 10 Pro) ₹ 52,900 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6 inches | 6.1 inches | 6.7 inches | 6.6 inches | 6.2 inches | 6.8 inches |
| Battery | 4080 mAh | 3900 mAh | 3700 mAh | 4500 mAh | 4000 mAh | 4300 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 12 MP | 10 MP | 10 MP | 10 MP | 10 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB |
| Rear Camera | 12.2 MP | 50 MP | 12 MP | 50 MP | 12 MP | 12 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Single core, Kryo 475 + 2 GHz, Single core, Kryo 475 + 1.8 GHz, Hexa Core, Kryo 475) | Octa core (3.36 GHz, Single core, Cortex X3 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A715 + 2 GHz, Tri core, Cortex A510) | Octa core (3.2 GHz, Single core, Cortex X2 + 2.75 GHz, Tri core, Cortex A710 + 2 GHz, Quad core, Cortex A510) | Octa core (3 GHz, Single core, Cortex X1 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A710 + 1.7 GHz, Quad core, Cortex A510) | Octa core (2.9 GHz, Single core, Cortex X1 + 2.8 GHz, Tri core, Cortex A78 + 2.2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.73 GHz, Dual core, M4 Mongoose + 2.4 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.9 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad