Ad
Available Colors :
Champagne...
Variants:
The Intex aqua 3g strong is a ₹2,499 smartphone from intex. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4 inches TFT display, a Single core, 1 GHz processor, a 2 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Aqua 3G Strong has a sleek design. It features a 4 inches TFT display. It's 10.1 mm thick and weighs N/A .
The Aqua 3G Strong features a 4 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 170 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The intex Aqua 3G Strong is powered by a Single core, 1 GHz processor. It's priced at ₹2,499. The processor is paired with 256 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Aqua 3G Strong has a 2 MP rear camera setup and a front camera with 0.3 MP for selfies and video calls.
The Aqua 3G Strong is equipped with a 1400 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 1400 mAh |
| Display | 4 inches |
| RAM | 256 MB |
| Operating System | Android v4.4.2 (Kitkat) |
| Launch Date | June 2, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | Spreadtrum SC7715 |
| Graphics | Mali-400 |
| Processor | 1 GHz |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 170 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 122.2 mm |
| Thickness | 10.1 mm |
| Width | 63.3 mm |
| Colours | Black, Champagne |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 1600 x |
| Rear Camera Resolution | 2 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 0.3 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 180 |
| Talktime | 3.5 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 512 MB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Other Sensors | Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Intex Mobiles Aqua 3G Strong ₹ 2,499 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Metro B313 ₹ 1,700 | ![]() Samsung Samsung Omnia M ₹ 3,990 | ![]() Samsung Samsung C3520 ₹ 3,690 | ![]() Samsung Samsung Chat 527 ₹ 4,000 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4 inches | 2.4 inches | 2 inches | 4 inches | 2.4 inches | 2.4 inches |
| Battery | 1400 mAh | 1200 mAh | 1000 mAh | 1500 mAh | 800 mAh | 1000 mAh |
| Front Camera | 0.3 MP | NA | NA | 0.3 MP | NA | NA |
| Ram | 256 MB | 32 MB | 10 MB | 384 MB | NA | NA |
| Rear Camera | 2 MP | 2 MP | 0.3 MP | 5 MP | 1.3 MP | 2 MP |
| Processor | Single core, 1 GHz | One core | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A5 |
Ad
Ad
Ad
Ad