Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Intex aqua a4 plus is a ₹4,549 smartphone from intex. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.5 inches TFT display, a Dual core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Aqua A4 Plus has a sleek design. It features a 4.5 inches TFT display. It's 11.1 mm thick and weighs 134 N/A.
The Aqua A4 Plus features a 4.5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 218 ppi. It supports Continuos Shooting, Burst mode. The refresh rate is standard .
The intex Aqua A4 Plus is powered by a Dual core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹4,549. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Aqua A4 Plus has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The Aqua A4 Plus is equipped with a 2000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 2000 mAh |
| Display | 4.5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v7.0 (Nougat) |
| Launch Date | November 6, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 32 bit |
| Chipset | 9832 |
| Processor | 1.3 GHz |
| Java | No |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| HDMI | No |
| Height | 136.4 mm |
| Thickness | 11.1 mm |
| Weight | 134 |
| Width | 68 mm |
| Colours | Black, Champagne Gold |
| Rear Camera Features | Auto Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, Burst mode |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 200 |
| Talktime | 6 |
| Expandable Memory | 64 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Mini |
| USB Connectivity | USB charging, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Intex Mobiles Aqua A4 Plus ₹ 4,549 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | ![]() Realme C30s ₹ 6,499 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Realme C2 ₹ 6,499 | ![]() Samsung Samsung Galaxy A2 Core ₹ 5,900 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches | 6.74 inches | 6.5 inches | 5.3 inches | 6.1 inches | 5 inches |
| Battery | 2000 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 3000 mAh | 4000 mAh | 2600 mAh |
| Front Camera | 2 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 1 GB | 4 GB | 2 GB | 2 GB | 2 GB | 1 GB |
| Rear Camera | 5 MP | 8 MP | 8 MP | 8 MP | 13 MP | 5 MP |
| Processor | Dual core, 1.3 GHz, Cortex A7 | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Octa core, 2 GHz, Cortex A53 | Octa core, 1.6 GHz, Cortex A53 |
Ad
Ad
Ad
Ad