Ad
Available Colors :
Champagne...
Variants:
The Intex aqua trend lite is a ₹4,189 smartphone from intex. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches TFT display, a Quad core, 1.25 GHz, Cortex A53 processor, a 5 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Aqua Trend Lite has a sleek design. It features a 5 inches TFT display. It's 11.5 mm thick and weighs 160 N/A.
The Aqua Trend Lite features a 5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 196 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The intex Aqua Trend Lite is powered by a Quad core, 1.25 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹4,189. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Aqua Trend Lite has a 5 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The Aqua Trend Lite is equipped with a 2600 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 2600 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Launch Date | April 15, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6737 |
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| Processor | 1.25 GHz |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 146.6 mm |
| Thickness | 11.5 mm |
| Weight | 160 |
| Width | 73 mm |
| Colours | Champagne |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 2592 x |
| Rear Camera Resolution | 5 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 200 |
| Talktime | 8 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Intex Mobiles Aqua Trend Lite ₹ 4,189 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy A2 Core ₹ 5,900 | ![]() Samsung Samsung Galaxy J2 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Star 2 ₹ 4,890 | ![]() Samsung Samsung Omnia M ₹ 3,990 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5 inches | 5.3 inches | 5 inches | 5 inches | 3.5 inches | 4 inches |
| Battery | 2600 mAh | 3000 mAh | 2600 mAh | 2600 mAh | 1300 mAh | 1500 mAh |
| Front Camera | 2 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | NA | 0.3 MP |
| Ram | 1 GB | 2 GB | 1 GB | 1 GB | 512 MB | 384 MB |
| Rear Camera | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 2 MP | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.25 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Octa core, 1.6 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.4 GHz, Cortex A53 | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A5 |
Ad
Ad
Ad
Ad