Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Intex eco beats is a ₹699 smartphone from intex. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 1.8 inches TFT display, a NA processor, a 0.3 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Eco Beats has a sleek design. It features a 1.8 inches TFT display. It's 14.5 mm thick and weighs 69.5 N/A.
The Eco Beats features a 1.8 inches TFT display with a resolution of 128 x, giving it a pixel density of 114 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The intex Eco Beats is powered by a NA processor. It's priced at ₹699. The processor is paired with N/A RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Eco Beats has a 0.3 MP rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The Eco Beats is equipped with a 800 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 800 mAh |
| Display | 1.8 inches |
| Launch Date | May 5, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 114 ppi |
| Screen Resolution | 128 x |
| Screen Size | 1.8 inches |
| Display Colour | 262 |
| Height | 110.5 mm |
| Thickness | 14.5 mm |
| Weight | 69.5 |
| Width | 46 mm |
| Colours | Black, White |
| Rear Camera Features | Digital Zoom |
| Rear Camera Image Resolution | 640 x |
| Rear Camera Resolution | 0.3 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| Standby Time | 300 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Bluetooth | v2.1 |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Music | Music Formats: AAC, AMR, MP3, WAV |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| Video Player | 3 |
| Browser | WAP |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
| Phone Book | 500 |
![]() Intex Mobiles Eco Beats ₹ 699 | |
|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches |
| Battery | 800 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | NA |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad