Ad
Variants:
The Iqoo 15 apex is a ₹72,999 smartphone from iqoo. It was released in 04/01/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.85 inch AMOLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 100W Flash Charging charging.
The 15 Apex has a sleek design. It features a 6.85 inch AMOLED display. It's 8.14 mm thick and weighs 216.2 g.
The 15 Apex features a 6.85 inch AMOLED display with a resolution of 1440x3168 px (QHD+) , giving it a pixel density of 508 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 144 Hz.
The iqoo 15 Apex is powered by a processor. It's priced at ₹72,999. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 15 Apex has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The 15 Apex is equipped with a 7000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 100W Flash Charging.
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Origin OS |
| Processor | 4.6 GHz |
| Battery | 7000 mAh |
| Display | 6.85 inch |
| Front Camera | 32 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | April 1, 2026 (Official) |
| OS Updates | 5 years |
| Security Updates | 7 years |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC |
| Processor | 4.6 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| Graphics GPU | Adreno 840 |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.85 inch |
| Screen Resolution | 1440x3168 px (QHD+) |
| Main Display Peak Brightness | 6000 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 19.8:9 |
| Pixel Density | 508 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 90.14 % |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 94.37 % |
| Height | 163.65 mm |
| Width | 76.8 mm |
| Thickness | 8.14 mm |
| Weight | 216.2 g |
| Build Material | Back: Glass |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 6150 x 8150 Pixels |
| Camera Features | Digital Zoom |
| Video Recording | Full HD @30/60/120/240 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Autofocus | No |
| Front Flash | Yes |
| Front Video Recording | Full HD @30/60 fps |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Battery Type | Silicon Carbon |
| Quick Charging | Yes, 100W Flash Charging |
| Wireless Charging | Yes, 40W Wireless Charging |
| Wireless Reverse Charging | Yes |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/ac/be/ax), MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() iQOO 15 Apex ₹ 72,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.85 inch |
| Battery | 7000 mAh |
| Front Camera | 32 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (4.6 GHz, Dual core, Oryon + 3.62 GHz, Hexa Core, Oryon) |
Ad




Ad
Ad
Ad