Ad
(Expected Price)
Available Colors :
Black
Blue
Gold
White
The Iqoo z11 turbo is a ₹34,999 smartphone from iqoo. It was released in 03/15/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.59 inch AMOLED display, a Octa core (3.8 GHz, Dual core, Oryon + 3.32 GHz, Hexa Core, Oryon) processor, a 200 MP camera setup, and a battery with 100 charging.
The Z11 Turbo has a sleek design. It features a 6.59 inch AMOLED display. It's 7.2 mm thick and weighs 202 g.
The Z11 Turbo features a 6.59 inch AMOLED display with a resolution of 1260x2750 px (FHD+) , giving it a pixel density of 466 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR), SuperMoon. The refresh rate is 144 Hz.
The iqoo Z11 Turbo is powered by a Octa core (3.8 GHz, Dual core, Oryon + 3.32 GHz, Hexa Core, Oryon) processor. It's priced at ₹34,999. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Z11 Turbo has a 200 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.
The Z11 Turbo is equipped with a 7600 mAh. It supports fast charging and can be charged 100.





| Display | 6.59 inch |
| Front Camera | 32 MP |
| Rear Camera | 200 MP |
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Origin OS |
| Processor | 3.8 GHz |
| Battery | 7600 mAh |
| Launch Date | 15 March 2026 (Expected) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 |
| Processor | 3.8 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 3 nm |
| RAM Type | LPDDR5X Ultra |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.59 inch |
| Screen Resolution | 1260x2750 px (FHD+) |
| Brightness | 5500 nits |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| Pixel Density | 466 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 90.72 % |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| HDR10 HDR Support | Yes |
| Height | 157.6 mm |
| Width | 74.4 mm |
| Thickness | 7.2 mm |
| Weight | 202 g |
| Build Material | Back: Glass, Plastic |
| Water Resistance | Yes, Water resistant, IP68, IP69, (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 200 MP |
| Rear Camera Autofocus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| Rear Camera OIS | Yes |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR), SuperMoon |
| Rear Camera Features | 40 x Digital Zoom |
| Rear Camera Video Recording | 3840x2160 fps, 1920x1080 fps |
| Rear Camera Video Recording Features | Optical Image stabilization |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Autofocus | Yes |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Front Camera Video Recording | 3840x2160 fps, 1920x1080 fps |
| Battery Capacity | 7600 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Quick Charging | 100 W |
| Talktime | 23.1 hours |
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax), MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Ultrasonic |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() iQOO Z11 Turbo ₹ 34,999 | ![]() Vivo V40 Lite 5G ₹ 35,990 | ![]() Vivo V60 ₹ 36,999 | ![]() Realme GT 7T ₹ 34,999 | ![]() Vivo V50 ₹ 34,999 | ![]() Xiaomi Civi 4 Pro ₹ 35,190 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.59 inch | 6.78 inches | 6.77 inches | 6.8 inches | 6.77 inches | 6.55 inches |
| Battery | 7600 mAh | 5500 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh | 6000 mAh | 4700 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 32 MP | 50 MP | 32 MP | NA | 32 MP |
| Ram | 12 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB |
| Rear Camera | 200 MP | 32 MP | 50 MP | 50 MP | NA | 50 MP |
| Processor | Octa core (3.8 GHz, Dual core, Oryon + 3.32 GHz, Hexa Core, Oryon) | Octa core (2.2 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.8 GHz | Octa core (3.25 GHz, Single core, Cortex A725 + 3 GHz, Tri core, Cortex A725 + 2.1 GHz, Quad core, Cortex A725) | Octa core (2.63 GHz, Single Core + 2.4 GHz, Tri core + 1.8 GHz, Quad core) | Octa core (3 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A720 + 2 GHz, Tri core, Cortex A520) |
Ad
Ad
Ad
Ad