Ad
Available Colors :
Titan Bla...
Prismatic...
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 6.76 inch LCD display, a } processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 44W, 50% in 43 minutes charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Z11x has a sleek design. It features a 6.76 inch LCD display. It's 8.39 mm thick and weighs 219 g.</p> <h2>Display</h2> <p>The Z11x features a 6.76 inch LCD display with a resolution of 1080x2344 px (FHD+) , giving it a pixel density of 382 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The iqoo Z11x is powered by a processor. It's priced at ₹18,999. The processor is paired with 6 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Z11x has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Z11x is equipped with a 7200 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 44W, 50% in 43 minutes.</p>




| RAM | 6 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Origin OS |
| Processor | 2.6 GHz |
| Battery | 7200 mAh |
| Display | 6.76 inch |
| Front Camera | 32 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | March 12, 2026 (Official) |
| OS Updates | 2 years |
| Security Updates | 4 years |
| Chipset | MediaTek Dimensity 7400 Turbo |
| Processor | 2.6 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | Mali-G615 MP2 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.76 inch |
| Screen Resolution | 1080x2344 px (FHD+) |
| Main Display HBM Brightness | 1200 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 382 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 85.64 % |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Height | 166.64 mm |
| Width | 78.43 mm |
| Thickness | 8.39 mm |
| Weight | 219 g |
| Build Material | Back: Plastic |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Image Resolution | 3072 x 4096 Pixels |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Video Recording | 4k @30 fps Full HD @30 fps |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | 4k @30 fps Full HD @30 fps |
| Battery Capacity | 7200 mAh |
| Battery Type | Li-ion |
| Quick Charging | Yes, 44W, 50% in 43 minutes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/e/g/n/ac/be) |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
![]() iQOO Z11x ₹ 18,999 | ![]() Vivo T5x 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y31 Pro 5G ₹ 20,999 | ![]() Realme 15T ₹ 20,999 | ![]() Samsung Galaxy A17 5G ₹ 18,999 | ![]() Realme P4 5G ₹ 18,499 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.76 inch | 6.76 inch | 6.72 inches | 6.57 inches | 6.7 inches | 6.77 inches |
| Battery | 7200 mAh | 7200 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 32 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 16 MP |
| Ram | 6 GB | 6 GB | 8 GB | 8 GB | 6 GB | 6 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | 2.5 GHz | 2.5 GHz | 2.4 GHz | 2.6 GHz |
Ad


Ad
Ad
Ad