Ad
Available Colors :
Red And B...
Variants:
The Karbonn platinum p9 2018 is a ₹4,249 smartphone from karbonn. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.45 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.4 GHz processor, a 8 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Platinum P9 2018 has a sleek design. It features a 5.45 inches IPS LCD display. It's 9.3 mm thick and weighs 144 N/A.
The Platinum P9 2018 features a 5.45 inches IPS LCD display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 197 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The karbonn Platinum P9 2018 is powered by a Quad core, 1.4 GHz processor. It's priced at ₹4,249. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Platinum P9 2018 has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The Platinum P9 2018 is equipped with a 2500 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 2500 mAh |
| Display | 5.45 inches |
| RAM | 2 GB |
| Processor | 1.4 GHz |
| Storage | 16 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Launch Date | June 20, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1.4 GHz |
| RAM | 2 GB |
| Internal Storage | 16 GB |
| External Storage | 64 GB |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 197 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5.45 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 147.6 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Weight | 144 |
| Width | 71.5 mm |
| Colours | Red |
| Dimensions | 147.6 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 250 |
| Capacity | 2500 mAh |
| Talktime | 8 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 64 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Karbonn Platinum P9 2018 ₹ 4,249 | |
|---|---|
| Screen Size | 5.45 inches |
| Battery | 2500 mAh |
| Front Camera | 8 MP |
| Ram | 2 GB |
| Rear Camera | 8 MP |
| Processor | Quad core, 1.4 GHz |
Ad






Ad
Ad
Ad