Ad
Variants:
The Lava yuva star 2 is a ₹6,499 smartphone from lava. It was released in 05/04/2025 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.75 inches IPS LCD display, a Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The Yuva Star 2 has a sleek design. It features a 6.75 inches IPS LCD display. It's 8.8 mm thick and weighs 200 N/A.
The Yuva Star 2 features a 6.75 inches IPS LCD display with a resolution of 1600 N/A, giving it a pixel density of 260 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 60 Hz.
The lava Yuva Star 2 is powered by a Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹6,499. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Yuva Star 2 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Yuva Star 2 is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.75 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 1.6 GHz |
| Internal Memory | 64 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | Android Go |
| Launch Date | May 5, 2025 (Official) |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Unisoc SC9863A |
| Processor | 1.6 GHz |
| Fabrication | 28 nm |
| RAM | 4 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 64 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 260 ppi |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Size | 6.75 inches |
| Resolution | 1600 |
| Screen To Body Ratio Calculated | 87.63 % |
| Height | 164.96 mm |
| Thickness | 8.8 mm |
| Weight | 200 |
| Width | 76.1 mm |
| Water Resistance | Yes, Splash proof, IP54 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Dimensions | 164.96 |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 13 MP |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Front Camera | 5 MP |
| Type | Li-ion |
| Capacity | 5000 mAh |
| Internal Memory | 64 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| GPS | Yes with A-GPS |
| Network Support | 5 G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Accelerometer |
![]() Lava Yuva Star 2 ₹ 6,499 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.75 inches | 6.74 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6300 mAh | 5000 mAh | NA | 5500 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP | 8 MP |
| Processor | Octa core (1.6 GHz, Quad core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad