Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Lenovo k8 is a ₹7,490 smartphone from lenovo. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.2 inches IPS LCD display, a Tru-Octa Core (2.3 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.6 GHz, Quad core, Cortex A53) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with No charging.
The K8 has a sleek design. It features a 5.2 inches IPS LCD display. It's 8.5 mm thick and weighs 165 N/A.
The K8 features a 5.2 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 282 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The lenovo K8 is powered by a Tru-Octa Core (2.3 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.6 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹7,490. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The K8 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The K8 is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 4000 mAh |
| Display | 5.2 inches |
| RAM | 3 GB |
| Processor | 2.3 GHz |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Storage | 32 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Operating System | Android v7.1.1 (Nougat) |
| Launch Date | September 11, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek MT6757 |
| Graphics | Mali-T880 MP2 |
| Processor | 2.3 GHz |
| RAM | 3 GB |
| Internal Storage | 32 GB |
| External Storage | 128 GB |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 282 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5.2 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 147.9 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 165 |
| Width | 73.7 mm |
| Colours | Venom Black, Fine Gold |
| Build Material | Case: MetalBack: Metal |
| Dimensions | 147.9 |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4000 mAh |
| Talktime | 32 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 32 GB |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Rear |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Lenovo K8 ₹ 7,490 | ![]() Realme Note 80 ₹ 8,090 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Realme C63 ₹ 8,999 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.2 inches | 6.74 inch | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches |
| Battery | 4000 mAh | 6300 mAh | 5000 mAh | NA | 5000 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Ram | 3 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP | 13 MP |
| Processor | Tru-Octa Core (2.3 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.6 GHz, Quad core, Cortex A53) | Octa core (1.8 GHz, Octa core, Cortex A75 + 1.6 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad