Ad
Variants:
The Lg k7i is a ₹4,200 smartphone from lg. It was released in 10/26/2017 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches TFT display, a Quad core, 1.14 GHz processor, a 8 MP camera setup, and a battery with No charging.
The K7i has a sleek design. It features a 5 inches TFT display. It's 8.1 mm thick and weighs 154 N/A.
The K7i features a 5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 196 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The lg K7i is powered by a Quad core, 1.14 GHz processor. It's priced at ₹4,200. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The K7i has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The K7i is equipped with a 2500 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 2500 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Processor | 1.14 GHz |
| Storage | 16 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Operating System | Android v6.0 (Marshmallow) |
| Launch Date | October 27, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Processor | 1.14 GHz |
| RAM | 2 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 16 GB |
| External Storage | 256 GB |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 196 ppi |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 145.7 mm |
| Thickness | 8.1 mm |
| Weight | 154 |
| Width | 74.1 mm |
| Colours | Brown |
| Dimensions | 145.7 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 4 x |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Setup | Single |
| Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Capacity | 2500 mAh |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 256 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| User Available Storage | 11.7 GB |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Proximity sensor, Accelerometer |
![]() LG K7i ₹ 4,200 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy A2 Core ₹ 5,900 | ![]() Samsung Samsung Galaxy J2 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Z4 ₹ 6,200 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Star 2 ₹ 4,890 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5 inches | 5.3 inches | 5 inches | 5 inches | 4.5 inches | 3.5 inches |
| Battery | 2500 mAh | 3000 mAh | 2600 mAh | 2600 mAh | 2050 mAh | 1300 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | NA |
| Ram | 2 GB | 2 GB | 1 GB | 1 GB | 1 GB | 512 MB |
| Rear Camera | 8 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 2 MP |
| Processor | Quad core, 1.14 GHz | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Octa core, 1.6 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.4 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A7 | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 |
Ad






Ad
Ad
Ad