Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Lyf wind 7 is a ₹5,999 smartphone from lyf. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Wind 7 has a sleek design. It features a 5 inches IPS LCD display. It's 8.7 mm thick and weighs 156 N/A.
The Wind 7 features a 5 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 294 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The lyf Wind 7 is powered by a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹5,999. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Wind 7 has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Wind 7 is equipped with a 2250 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 2250 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | August 18, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 |
| Graphics | Adreno 304 |
| Processor | 1.3 GHz |
| Java | No |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen |
| Height | 143.5 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 156 |
| Width | 72 mm |
| Colours | Black |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 5 x |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Talktime | 9 |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.496 W |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Lyf Wind 7 ₹ 5,999 | ![]() Samsung Galaxy M07 ₹ 6,999 | ![]() Realme C71 4G ₹ 7,099 | ![]() Vivo Y19e ₹ 7,999 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | ![]() Samsung Galaxy F05 ₹ 7,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5 inches | 6.7 inches | 6.74 inch | 6.74 inches | 6.74 inches | 6.7 inches |
| Battery | 2250 mAh | 5000 mAh | NA | 5500 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 8 MP |
| Ram | 2 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 50 MP | 13 MP | 13 MP | 8 MP | 8 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 | 2.2 GHz | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad
Ad
Ad
Ad