Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Lyf flame 8 is a ₹2,990 smartphone from lyf. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.5 inches TFT display, a Quad core, 1.1 GHz, Cortex A7 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Flame 8 has a sleek design. It features a 4.5 inches TFT display. It's 9.3 mm thick and weighs 138 N/A.
The Flame 8 features a 4.5 inches TFT display with a resolution of 480 x, giving it a pixel density of 218 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The lyf Flame 8 is powered by a Quad core, 1.1 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹2,990. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Flame 8 has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Flame 8 is equipped with a 2000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 2000 mAh |
| Display | 4.5 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | August 9, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 210 MSM8909 |
| Graphics | Adreno 304 |
| Processor | 1.1 GHz |
| Java | No |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 480 x |
| Screen Size | 4.5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 132.7 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Weight | 138 |
| Width | 66.2 mm |
| Colours | Black, Blue |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | 6 x |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Standby Time | 160 |
| Talktime | 8 |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.365 W |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Lyf Flame 8 ₹ 2,990 | ![]() Samsung Samsung Metro B350E ₹ 3,013 | ![]() Samsung Samsung Galaxy Star 2 ₹ 4,890 | ![]() Samsung Samsung Omnia M ₹ 3,990 | ![]() Samsung Samsung Omnia W ₹ 4,990 | ![]() Samsung Samsung C3520 ₹ 3,690 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4.5 inches | 2.4 inches | 3.5 inches | 4 inches | 3.7 inches | 2.4 inches |
| Battery | 2000 mAh | 1200 mAh | 1300 mAh | 1500 mAh | 1500 mAh | 800 mAh |
| Front Camera | 5 MP | NA | NA | 0.3 MP | 0.3 MP | NA |
| Ram | 1 GB | 32 MB | 512 MB | 384 MB | 512 MB | NA |
| Rear Camera | 8 MP | 2 MP | 2 MP | 5 MP | 5 MP | 1.3 MP |
| Processor | Quad core, 1.1 GHz, Cortex A7 | One core | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A7 | Single core, 1 GHz, ARM Cortex A5 | 1.4 GHz, Scorpion |
Ad
Ad
Ad
Ad