Ad
Available Colors :
Blue
Brown
Variants:
The phone boasts impressive specs, including a 5.2 inches IPS LCD display, a Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.3 GHz, Quad core, Cortex A53) } processor, a 13 MP camera setup, and a battery with No charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Canvas 5 E481 has a sleek design. It features a 5.2 inches IPS LCD display. It's 8.5 mm thick and weighs 143 N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Canvas 5 E481 features a 5.2 inches IPS LCD display with a resolution of 1080 x, giving it a pixel density of 424 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The micromax Canvas 5 E481 is powered by a Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.3 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹14,999. The processor is paired with 3 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Canvas 5 E481 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Canvas 5 E481 is equipped with a 2900 mAh. It supports fast charging and can be charged No.</p>




| Battery | 2900 mAh |
| Display | 5.2 inches |
| RAM | 3 GB |
| Processor | 1.5 GHz |
| Storage | 16 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | November 4, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek MT6753 |
| Graphics | Mali-T720 MP3 |
| Processor | 1.5 GHz |
| RAM | 3 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 16 GB |
| External Storage | 64 GB |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 424 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 5.2 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 148 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 143 |
| Width | 73.6 mm |
| Colours | Brown, Grey, Maple Wood |
| Dimensions | 148 |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Digital image stabilization, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Resolution | 13 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 13 MP |
| Primary Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 275 |
| Capacity | 2900 mAh |
| Talktime | 10 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 64 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.3 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass |
| MMS | Yes |
![]() Micromax Canvas 5 E481 ₹ 14,999 | ![]() Samsung Galaxy A07 5G ₹ 14,000 | ![]() Realme 15x 5G ₹ 16,999 | ![]() Vivo Y31 5G ₹ 16,499 | ![]() Samsung Galaxy F17 5G ₹ 14,499 | ![]() Samsung Galaxy M36 5G ₹ 14,586 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.2 inches | 6.7 inch | 6.8 inches | 6.68 inches | 6.7 inches | 6.7 inch |
| Battery | 2900 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 8 MP | 50 MP | 8 MP | 13 MP | 13 MP |
| Ram | 3 GB | 4 GB | 6 GB | 6 GB | 4 GB | 6 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1.3 GHz, Quad core, Cortex A53) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.4 GHz | 2.2 GHz | 2.4 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad