Ad
Available Colors :
Grey
Variants:
The Micromax canvas juice 4g q461 is a ₹4,599 smartphone from micromax. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5 inches IPS LCD display, a Quad core, 1 GHz, Cortex A53 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Canvas Juice 4G Q461 has a sleek design. It features a 5 inches IPS LCD display. It's 9.3 mm thick and weighs 152 N/A.
The Canvas Juice 4G Q461 features a 5 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 294 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The micromax Canvas Juice 4G Q461 is powered by a Quad core, 1 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹4,599. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Canvas Juice 4G Q461 has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The Canvas Juice 4G Q461 is equipped with a 4000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 4000 mAh |
| Display | 5 inches |
| RAM | 2 GB |
| Processor | 1 GHz |
| Storage | 8 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Operating System | Android v5.1 (Lollipop) |
| Launch Date | January 14, 2016 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Chipset | MediaTek MT6735P |
| Graphics | Mali-T720 MP2 |
| Processor | 1 GHz |
| RAM | 2 GB |
| Java | No |
| Internal Storage | 8 GB |
| External Storage | 32 GB |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 294 ppi |
| Screen Protection | No |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 143 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Weight | 152 |
| Width | 71.8 mm |
| Colours | Black |
| Dimensions | 143 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera | 8 MP |
| Primary Camera | 8 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 450 |
| Capacity | 4000 mAh |
| Talktime | 14 |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| USB Connectivity | microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Micro, SIM2: Micro |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() Micromax Canvas Juice 4G Q461 ₹ 4,599 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | ![]() Realme C30s ₹ 6,499 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Realme C2 ₹ 6,499 | ![]() Samsung Samsung Galaxy A2 Core ₹ 5,900 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5 inches | 6.74 inches | 6.5 inches | 5.3 inches | 6.1 inches | 5 inches |
| Battery | 4000 mAh | 5000 mAh | 5000 mAh | 3000 mAh | 4000 mAh | 2600 mAh |
| Front Camera | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 2 GB | 4 GB | 2 GB | 2 GB | 2 GB | 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 8 MP | 8 MP | 8 MP | 13 MP | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1 GHz, Cortex A53 | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (1.6 GHz, Dual core, Cortex A55 + 1.2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Octa core, 2 GHz, Cortex A53 | Octa core, 1.6 GHz, Cortex A53 |
Ad
Ad
Ad
Ad