Ad
Available Colors :
Black
Variants:
The Micromax canvas spark is a ₹4,490 smartphone from micromax. It was released in 01/01/1970 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 4.7 inches IPS LCD display, a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor, a 8 MP camera setup, and a battery with No charging.
The Canvas Spark has a sleek design. It features a 4.7 inches IPS LCD display. It's N/A thick and weighs 134 N/A.
The Canvas Spark features a 4.7 inches IPS LCD display with a resolution of 540 x, giving it a pixel density of 234 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The micromax Canvas Spark is powered by a Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 processor. It's priced at ₹4,490. The processor is paired with 1 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Canvas Spark has a 8 MP rear camera setup and a front camera with 2 MP for selfies and video calls.
The Canvas Spark is equipped with a 2000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.





| Battery | 2000 mAh |
| Display | 4.7 inches |
| RAM | 1 GB |
| Operating System | Android v5.0 (Lollipop) |
| Launch Date | April 22, 2015 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Also Known As | Micromax Canvas Spark Q380 |
| Chipset | 6582 |
| Graphics | Mali-400 MP2 |
| Processor | 1.3 GHz |
| Java | No |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 234 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v3 |
| Screen Resolution | 540 x |
| Screen Size | 4.7 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| HDMI | No |
| Weight | 134 |
| Colours | Black, White |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 3264 x |
| Rear Camera Resolution | 8 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Single |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 2 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Standby Time | 335 |
| Talktime | 7 |
| Expandable Memory | 32 GB |
| Internal Memory | 8 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v4.0 |
| GPS | with A-GPS |
| Network Support | 3 G |
| SIM1 | 3 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Micro |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| NFC | No |
| SAR Value | 0.29 W |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Micromax Canvas Spark ₹ 4,490 | ![]() Realme Note 60x ₹ 6,299 | ![]() Samsung Samsung Galaxy M01 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Galaxy A2 Core ₹ 5,900 | ![]() Samsung Samsung Galaxy J2 Core ₹ 4,999 | ![]() Samsung Samsung Z4 ₹ 6,200 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 4.7 inches | 6.74 inches | 5.3 inches | 5 inches | 5 inches | 4.5 inches |
| Battery | 2000 mAh | 5000 mAh | 3000 mAh | 2600 mAh | 2600 mAh | 2050 mAh |
| Front Camera | 2 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 1 GB | 4 GB | 2 GB | 1 GB | 1 GB | 1 GB |
| Rear Camera | 8 MP | 8 MP | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 5 MP |
| Processor | Quad core, 1.3 GHz, Cortex A7 | Octa core (1.8 GHz, Dual core, Cortex A75 + 1.8 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A53 | Octa core, 1.6 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.4 GHz, Cortex A53 | Quad core, 1.5 GHz, Cortex A7 |
Ad
Ad
Ad
Ad