Ad
(Expected Price)
The Motorola g75 5g is a ₹32,990 smartphone from motorola. It was released in 10/29/2024 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.78 inches LCD display, a Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 30 charging.
The G75 5G has a sleek design. It features a 6.78 inches LCD display. It's 8.34 mm thick and weighs 205 N/A.
The G75 5G features a 6.78 inches LCD display with a resolution of 2388 N/A, giving it a pixel density of 387 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The motorola G75 5G is powered by a Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹32,990. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The G75 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The G75 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 30.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.78 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.4 GHz |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 |
| Graphics | Adreno 710 |
| Processor | 2.4 GHz |
| Fabrication | 4 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | 4 |
| Internal Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 19.9:9 |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Display Type | LCD |
| Pixel Density | 387 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2388 |
| Height | 166.09 mm |
| Thickness | 8.34 mm |
| Weight | 205 |
| Width | 77.24 mm |
| Colours | Charcoal Grey, Aqua Blue, Succulent Green |
| Build Material | Back: Vegan Leather |
| Waterproof | Yes, Water resistant, IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Video Recording Features | Dual Video Recording, Macro Video, Audio Zoom |
| OIS | Yes |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Features | Fixed Focus |
| Quick Charging | 30 W |
| USB Type-C | Yes |
| Capacity | 5000 mAh |
| Wireless Charging | Yes |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano (Hybrid) |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 6 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Motorola G75 5G ₹ 32,990 | ![]() Realme 16 ₹ 31,999 | ![]() OPPO F31 Pro Plus 5G ₹ 32,999 | ![]() Realme 15 Pro 5G ₹ 31,999 | ![]() Samsung Galaxy A36 5G ₹ 32,999 | ![]() Vivo T3 Ultra ₹ 31,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.78 inches | 6.75 inch | 6.79 inches | 6.8 inches | 6.7 inches | 6.78 inches |
| Battery | 5000 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 50 MP | 32 MP | 50 MP | 12 MP | 50 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.5 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.63 GHz | 2.8 GHz | Octa core (2.4 GHz, Quad core, Cortex A78 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (3.35 GHz, Single core, Cortex X3 + 3 GHz, Tri core, Cortex A715 + 2 GHz, Quad core, Cortex A510) |
Ad
Ad
Ad
Ad