Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Nokia 105 2017 is a ₹1,299 smartphone from nokia. It was released in 07/31/2017 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 1.8 inches TFT display, a NA processor, a NA NA camera setup, and a battery with standard charging.
The 105 2017 has a sleek design. It features a 1.8 inches TFT display. It's 14.4 mm thick and weighs 73 N/A.
The 105 2017 features a 1.8 inches TFT display with a resolution of 128 x, giving it a pixel density of 114 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The nokia 105 2017 is powered by a NA processor. It's priced at ₹1,299. The processor is paired with 4 MB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 105 2017 has a NA NA rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The 105 2017 is equipped with a 800 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 800 mAh |
| Display | 1.8 inches |
| RAM | 4 MB |
| Storage | 4 MB |
| Internal Memory | 4 MB |
| Launch Date | August 1, 2017 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| Gaming Phones | 0 |
| Internal Storage | 4 MB |
| External Storage | No |
| Display Type | TFT |
| Pixel Density | 114 ppi |
| Screen Resolution | 128 x |
| Screen Size | 1.8 inches |
| Height | 112 mm |
| Thickness | 14.4 mm |
| Weight | 73 |
| Width | 49.5 mm |
| Colours | Black, Blue, White |
| Dimensions | 112 |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Capacity | 800 mAh |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 4 MB |
| Network Support | 2 G |
| SIM1 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Mini |
| USB Connectivity | microUSB |
| SIM Slot S | Single SIM, GSM |
| SIM Type | SIM1: Mini |
| SIM1 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Ring Tone | Music ringtones, Polyphonic ringtones, Vibration |
| MMS | Yes |
| Games | Yes |
| Other Facilities | Calculator, Stopwatch, Calendar, Alarm |
| Phone Book | Limited |
![]() Nokia 105 2017 ₹ 1,299 | |
|---|---|
| Screen Size | 1.8 inches |
| Battery | 800 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | 4 MB |
| Rear Camera | NA |
| Processor |
Ad






Ad
Ad
Ad