Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Nokia 2.2 is a ₹8,599 smartphone from nokia. It was released in 05/09/2019 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.71 inches IPS LCD display, a Quad core, 2 GHz, Cortex A53 processor, a 13 MP camera setup, and a battery with No charging.
The 2.2 has a sleek design. It features a 5.71 inches IPS LCD display. It's 9.3 mm thick and weighs 153 N/A.
The 2.2 features a 5.71 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 295 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The nokia 2.2 is powered by a Quad core, 2 GHz, Cortex A53 processor. It's priced at ₹8,599. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 2.2 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 5 MP for selfies and video calls.
The 2.2 is equipped with a 3000 mAh. It supports fast charging and can be charged No.
| Battery | 3000 mAh |
| Display | 5.71 inches |
| RAM | 2 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Build Material | Back: Polycarbonate |
| Storage | 16 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Operating System | Android v9.0 (Pie) |
| Custom Ui | Android One |
| Launch Date | June 10, 2019 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Helio A22 |
| Graphics | PowerVR GE8300 |
| Processor | 2 GHz |
| RAM | 2 GB |
| Internal Storage | 16 GB |
| External Storage | 400 GB |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| Bezel Less Display | with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 295 ppi |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5.71 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 145.9 mm |
| Thickness | 9.3 mm |
| Weight | 153 |
| Width | 70.5 mm |
| Colours | Tungsten Black, Steel |
| Build Material | Back: Polycarbonate |
| Dimensions | 145.9 |
| Rear Camera Features | Fixed Focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 5 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | No |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | Yes |
| Capacity | 3000 mAh |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | 400 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v4.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM, Dual VoLTE |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
| MMS | Yes |
![]() Nokia 2.2 ₹ 8,599 | |
|---|---|
| Screen Size | 5.71 inches |
| Battery | 3000 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Ram | 2 GB |
| Rear Camera | 13 MP |
| Processor | Quad core, 2 GHz, Cortex A53 |
Ad






Ad
Ad
Ad