Ad
Available Colors :
black
Variants:
The Nokia 3.1 is a ₹11,500 smartphone from nokia. It was released in 07/20/2018 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 5.2 inches IPS LCD display, a Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1 GHz, Quad core, Cortex A53) processor, a 13 MP camera setup, and a battery with standard charging.
The 3.1 has a sleek design. It features a 5.2 inches IPS LCD display. It's 8.7 mm thick and weighs 138.3 N/A.
The 3.1 features a 5.2 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 310 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is standard .
The nokia 3.1 is powered by a Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1 GHz, Quad core, Cortex A53) processor. It's priced at ₹11,500. The processor is paired with 2 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The 3.1 has a 13 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The 3.1 is equipped with a 2990 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.





| Battery | 2990 mAh |
| Display | 5.2 inches |
| RAM | 2 GB |
| Processor | 1.5 GHz |
| Build Material | Back: Plastic |
| Storage | 16 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Operating System | Android v8.1 (Oreo) |
| Custom Ui | Android One |
| Launch Date | July 21, 2018 (Official) |
| Network | 4 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek MT6750 |
| Graphics | Mali-T860 MP2 |
| Processor | 1.5 GHz |
| RAM | 2 GB |
| Internal Storage | 16 GB |
| External Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| Bezel Less Display | Yes |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 310 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 5.2 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 146.2 mm |
| Thickness | 8.7 mm |
| Weight | 138.3 |
| Width | 68.6 mm |
| Colours | Black, Blue, White |
| Build Material | Back: Plastic |
| Dimensions | 146.2 |
| Rear Camera Features | Fixed Focus |
| Rear Camera Image Resolution | 4128 x |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera | 13 MP |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | No |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 2990 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | 128 GB |
| Internal Memory | 16 GB |
| Bluetooth | v5.0 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 4 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 2 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging, microUSB 2.0 |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 2 G |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | No |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
| MMS | Yes |
![]() Nokia 3.1 ₹ 11,500 | ![]() Realme Narzo 100 Lite 5G ₹ 13,499 | ![]() Xiaomi 15A 5G ₹ 12,999 | ![]() Samsung Galaxy M17e 5G ₹ 11,999 | ![]() Realme C83 5G ₹ 13,499 | ![]() OPPO K14x ₹ 12,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 5.2 inches | 6.81 inch | 6.9 inch | 6.7 inch | 6.7 inch | 6.75 inch |
| Battery | 2990 mAh | 7000 mAh | 6300 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 5 MP | 8 MP | 8 MP | 5 MP | 5 MP |
| Ram | 2 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB | 4 GB |
| Rear Camera | 13 MP | 13 MP | 32 MP | 50 MP | 13 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (1.5 GHz, Quad core, Cortex A53 + 1 GHz, Quad core, Cortex A53) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad