Ad
(Expected Price)
The phone boasts impressive specs, including a 6.78 inches AMOLED display, a Octa core (3.3 GHz, Single Core + 3.2 GHz, Tri core + 3 GHz, Dual core + 2.3 GHz, Dual core) } processor, a NA N/A camera setup, and a battery with Yes charging.
<h2>Design and Build Quality</h2> <p>The Ace 5 has a sleek design. It features a 6.78 inches AMOLED display. It's NA N/A thick and weighs NA N/A.</p> <h2>Display</h2> <p>The Ace 5 features a 6.78 inches AMOLED display with a resolution of NA N/A, giving it a pixel density of N/A . It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.</p> <h2>Performance and Software</h2> <p>The oneplus Ace 5 is powered by a Octa core (3.3 GHz, Single Core + 3.2 GHz, Tri core + 3 GHz, Dual core + 2.3 GHz, Dual core) processor. It's priced at ₹45,990. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.</p> <h2>Camera</h2> <p>The Ace 5 has a NA N/A rear camera setup and a front camera with 32 MP for selfies and video calls.</p> <h2>Battery Capacity and Charging Speed</h2> <p>The Ace 5 is equipped with a 6415 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes.</p>




| Battery | 6415 mAh |
| Display | 6.78 inches |
| RAM | 12 GB |
| Processor | 3.3 GHz |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | Oxygen OS 14.0 |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Processor | 3.3 GHz |
| Internal Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Resolution | NA |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | NA |
| Thickness | NA |
| Weight | NA |
| Width | NA |
| Colours | NA |
| Waterproof | Water resistant, IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | NA |
| Rear Camera Resolution | NA |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 32 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Yes |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, b/g/n |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() OnePlus Ace 5 ₹ 45,990 | ![]() Vivo V70 ₹ 45,999 | ![]() Vivo V70 Elite ₹ 45,999 | ![]() Realme GT 8 ₹ 45,000 | ![]() OPPO Find X7 5G ₹ 47,490 | ![]() Vivo X100S ₹ 47,090 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.78 inches | 6.59 inch | 6.59 inch | 6.79 inch | 6.78 inches | 6.78 inches |
| Battery | 6415 mAh | 6500 mAh | 6500 mAh | 7000 mAh | 5000 mAh | 5100 mAh |
| Front Camera | 32 MP | 50 MP | 50 MP | 16 MP | 32 MP | 32 MP |
| Ram | 12 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 12 GB | 12 GB |
| Rear Camera | NA MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (3.3 GHz, Single Core + 3.2 GHz, Tri core + 3 GHz, Dual core + 2.3 GHz, Dual core) | Octa core (2.8 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Quad core, Cortex A720 + 1.84 GHz, Tri core, Cortex A520) | Octa core (3 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A720 + 2 GHz, Tri core, Cortex A520) | Octa core (3.25 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.85 GHz, Tri core, Cortex X4 + 2 GHz, Quad core, Cortex A720 + Quad core) | Octa core (3.4 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.85 GHz, Tri core, Cortex X4 + 2 GHz, Quad core, Cortex A720) |
Ad
Ad
Ad
Ad