Ad
(Expected Price)
The Oneplus ace 5 pro is a ₹49,990 smartphone from oneplus. It was released in 01/29/2025 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.78 inches AMOLED display, a Octa core (4.32 GHz, Dual Core + 3.53 GHz, Hexa Core) processor, a NA N/A camera setup, and a battery with Yes charging.
The Ace 5 Pro has a sleek design. It features a 6.78 inches AMOLED display. It's NA N/A thick and weighs NA N/A.
The Ace 5 Pro features a 6.78 inches AMOLED display with a resolution of 1440 x, giving it a pixel density of N/A . It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The oneplus Ace 5 Pro is powered by a Octa core (4.32 GHz, Dual Core + 3.53 GHz, Hexa Core) processor. It's priced at ₹49,990. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Ace 5 Pro has a NA N/A rear camera setup and a front camera with 50 MP for selfies and video calls.
The Ace 5 Pro is equipped with a 6415 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes.
| Battery | 6415 mAh |
| Display | 6.78 inches |
| RAM | 12 GB |
| Processor | 4.32 GHz |
| Internal Memory | 256 GB |
| Operating System | Android v14 |
| Custom Ui | Oxygen OS 14.0 |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite |
| Processor | 4.32 GHz |
| Internal Storage | 256 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Resolution | 1440 x |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | NA |
| Thickness | NA |
| Weight | NA |
| Width | NA |
| Colours | NA |
| Waterproof | Water resistant, IP68 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Autofocus | Phase Detection autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | NA |
| Rear Camera Resolution | NA |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 50 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | Yes |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 256 GB |
| Bluetooth | v5.4 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() OnePlus Ace 5 Pro ₹ 49,990 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.78 inches |
| Battery | 6415 mAh |
| Front Camera | 50 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | NA MP |
| Processor | Octa core (4.32 GHz, Dual Core + 3.53 GHz, Hexa Core) |
Ad




Ad
Ad
Ad