Ad
Available Colors :
Awesome L...
Awesome C...
Variants:
The Samsung galaxy a37 5g is a ₹45,999 smartphone from samsung. It was released in 03/24/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.7 inch Super AMOLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 45W, 60% in 30 minutes charging.
The Galaxy A37 5G has a sleek design. It features a 6.7 inch Super AMOLED display. It's 7.4 mm thick and weighs 196 g.
The Galaxy A37 5G features a 6.7 inch Super AMOLED display with a resolution of 1080x2340 px (FHD+) , giving it a pixel density of 385 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 GHz.
The samsung Galaxy A37 5G is powered by a processor. It's priced at ₹45,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Galaxy A37 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 12 MP for selfies and video calls.
The Galaxy A37 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 45W, 60% in 30 minutes.
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Samsung One UI8.5 |
| Processor | 2.75 GHz |
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.7 inch |
| Front Camera | 12 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | March 25, 2026 (Official) |
| OS Updates | 6 years |
| Security Updates | 6 years |
| Chipset | Samsung Exynos 1480 |
| Processor | 2.75 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | AMD Xclipse 530 |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | Super AMOLED |
| Screen Size | 6.7 inch |
| Screen Resolution | 1080x2340 px (FHD+) |
| Main Display Peak Brightness | 1900 nits |
| Main Display HBM Brightness | 1200 nits |
| Refresh Rate | 120 GHz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 385 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 86.32 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus Plus |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 86.6 % |
| Height | 162.9 mm |
| Width | 78.2 mm |
| Thickness | 7.4 mm |
| Weight | 196 g |
| Build Material | Back: Gorilla Glass Victus Plus |
| Water Resistance | Yes, Water resistant, IP68, (up to 30 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Camera Features | 10 x Digital Zoom, Nightography/Low-light photography, Night Mode, Enhanced ISP, Object Eraser, HDR Selfie, AI Portraits |
| Video Recording | 4k @30 fps Full HD @30/60 fps |
| Video Recording Features | Slow Motion |
| Front Camera Resolution | 12 MP |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | Full HD @30 fps |
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Quick Charging | Yes, 45W, 60% in 30 minutes |
| Internal Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), MIMO |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| GPS | Yes |
| NFC | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |
![]() Samsung Galaxy A37 5G ₹ 45,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.7 inch |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | 12 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.75 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) |
Ad






Ad
Ad
Ad