Ad
Available Colors :
Lake Blue...
Carbon Bl...
Variants:
OnePlus 9R price in India starts from Rs 39999 for the base variant.
OnePlus 9R comes with the same gorgeous 6.55 inches Fluid AMOLED display running at 120 Hz with the support of HDR10+, which is also seen on other OnePlus devices. There is also a punch hole camera cutout for the selfie camera on the top left of the display.
The OnePlus 9R is powered by an all-new Snapdragon 870 which is basically an overclocked Snapdragon 865 paired with 8 or 12 GB of RAM and UFS 3.1 storage. The battery capacity is also the same 4500 mAh as seen on other devices from OnePlus with support for 65 W Warp Charging.
The Camera system of the OnePlus 9R is identical to that of the OnePlus 8T with 48 Mp primary, 16 MP ultrawide, a 5 MP macro and a 2 MP monochrome shooter. The same 16 MP front-facing camera is used as its predecessor.
Other than the older Bluetooth 5.1 LE, the OnePlus 9R has all the latest connectivity standards including WiFi 6 dual-band and DLNA.
The OnePlus 9R is just the older OnePlus 8T repacked with a slightly tweaked and improved SoC and a new name. Still, just like the OnePlus 8T, this is an amazing device and given the lowered price, the OnePlus 9R is a solid mid-range device with flagship-level performance under the hood.
Pros: Large Colour Rich Display, Battery Life and Charging
Cons: lack of telephoto camera, Not worth upgrading from the OnePlus 8 series





| Battery | 4500 mAh |
| Display | 6.55 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 3.2 GHz |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v11 |
| Custom Ui | Oxygen OS |
| Launch Date | April 15, 2021 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 870 |
| Graphics | Adreno 650 |
| Processor | 3.2 GHz |
| Fabrication | 7 nm |
| RAM | 8 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Fabriacation | 7 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| External Storage | No |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Pixel Density | 402 ppi |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass v5 |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.55 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Resolution | 2400 |
| Brightness | 1100 nits |
| Screen To Body Ratio Calculated | 86.82 % |
| Peak Brightness | 1100 nits |
| Height | 161 mm |
| Thickness | 8.4 mm |
| Weight | 189 |
| Width | 74.1 mm |
| Colours | Blue, Black |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Dimensions | 161 x |
| Rear Camera Autofocus | Yes, Phase Detection Autofocus, Continuous Autofocus |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Flash | Yes, Dual LED Flash |
| Rear Camera Image Resolution | 8000 x |
| Rear Camera Resolution | 48 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Rear Camera Video Recording | 30 |
| Video Recording Features | Bokeh portrait video |
| OIS | Yes |
| Macro Camera | 5 MP |
| Camera | 48 MP |
| Rear Camera Video Features | Bokeh portrait video |
| Secondary Camera | 16 MP |
| Primary Camera | 48 MP |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Front Camera Video Recording | 30 |
| Front Camera Physical Aperture | F1.7 |
| Front Camera Features | fixed-focus |
| Quick Charging | 65 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Capacity | 4500 mAh |
| Removable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| User Available Storage | 106 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | v5.1 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11, a/ac/ax/b/g/n, MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| SAR Value | 1.17 W |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| SIM1 Network Support | 4 G |
| SIM2 Network Support | 4 G |
| FM Radio | No |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Features | Dolby Atmos |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
![]() OnePlus 9R ₹ 23,899 | ![]() Vivo Y51 Pro ₹ 25,000 | ![]() Realme P4 Power ₹ 24,406 | ![]() Vivo Y500 Pro ₹ 25,000 | ![]() OPPO K12 Plus ₹ 22,990 | ![]() OPPO A6 Max ₹ 23,500 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.55 inches | 6.75 inch | 6.8 inch | 6.67 inch | 6.7 inches | 6.8 inches |
| Battery | 4500 mAh | 7200 mAh | 10001 mAh | 7000 mAh | 6400 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 8 MP | 16 MP | 32 MP | 16 MP | 32 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 48 MP | 50 MP | 50 MP | 200 MP | 16 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (3.2 GHz, Single core, Kryo 585 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 585 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 585) | Octa core (2.5 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.63 GHz, Single core, Cortex A715 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A715 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) | 2.63 GHz |
Ad



Ad
Ad
Ad