Ad
Available Colors :
Hacker-Bl...
Nano-Silv...
Variants:
OnePlus 9RT price in India starts from Rs 42999 for the base 8/128 GB variant.
OnePlus 9RT features an all-new 6.62 inches display with a resolution of 1080 x 2400 pixels. The AMOLED display is refreshed at 120 Hz and supports HDR10+ with Gorilla Glass 5 protection.
Unlike the OnePlus 9R, the 9RT is powered by the proper flagship processor the Snapdragon 888 paired with 8 or 12 GB of RAM. The battery capacity is also the same 4500 mAh as seen on other devices from OnePlus with support for 65 W Warp Charging.
The Camera system of the OnePlus 9RT is completely new with a 50 MP primary camera along with a 16 MP ultrawide and a 2 MP macro camera. The same 16 MP selfie camera is used in the front of the display which is also seen on many other OnePlus devices.
OnePlus 9RT features all the modern standards for connectivity including WiFi 6, Bluetooth 5.2 LE, GPS and more.
Just like many other OnePlus devices, the OnePlus 9RT is an amazing value-for-money flagship and just like many others, the 9RT also has a weak camera compared to the competition. On the other hand, the performance of the OnePlus 9RT is top-notch.
Pros: Large Colour Rich Display, Battery Life and Charging
Cons: lack of telephoto camera and a useless macro camera.
| Battery | 4500 mAh |
| Display | 6.62 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.84 GHz |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v12 |
| Custom Ui | Oxygen OS |
| Launch Date | February 17, 2022 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888 |
| Graphics | Adreno 660 |
| Processor | 2.84 GHz |
| Internal Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | with punch-hole display |
| Display Type | AMOLED |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass Victus |
| Screen Resolution | 1080 x |
| Screen Size | 6.62 inches |
| Touch Screen | Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 162.2 mm |
| Thickness | 8.2 mm |
| Weight | 198.5 |
| Width | 74.6 |
| Colours | Hacker Black, Nano Silver |
| Build Material | Back: Corning Gorilla Glass v5 |
| Waterproof | 30 minutes |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Settings | Exposure compensation, ISO control |
| Rear Camera Setup | Triple |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 65 W |
| Type | Li-ion |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Expandable Memory | No |
| Internal Memory | 128 GB |
| USB OTG Support | Yes |
| Bluetooth | v5.2 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 4 G |
| SIM2 | 4 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: eSIM |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 5 GHz |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() OnePlus 9RT ₹ 34,980 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.62 inches |
| Battery | 4500 mAh |
| Front Camera | 16 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.84 GHz, Single core, Kryo 680 + 2.42 GHz, Tri core, Kryo 680 + 1.8 GHz, Quad core, Kryo 680) |
Ad



Ad
Ad
Ad