Ad
(Expected Price)
Available Colors :
Black
Blue
Grey
The Oneplus turbo 6 is a ₹29,999 smartphone from oneplus. It was released in 04/01/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.78 inch display, a Octa core (3.2 GHz, Single core, Cortex X4 + 3 GHz, Tri core, Cortex A720 + 2.8 GHz, Dual core, Cortex A720 + 2.02 GHz, Dual core, Cortex A720) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 80 charging.
The Turbo 6 has a sleek design. It features a 6.78 inch display. It's 8.5 mm thick and weighs 217 g.
The Turbo 6 features a 6.78 inch display with a resolution of 1272x2772 px (FHD+) , giving it a pixel density of 450 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 165 Hz.
The oneplus Turbo 6 is powered by a Octa core (3.2 GHz, Single core, Cortex X4 + 3 GHz, Tri core, Cortex A720 + 2.8 GHz, Dual core, Cortex A720 + 2.02 GHz, Dual core, Cortex A720) processor. It's priced at ₹29,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Turbo 6 has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The Turbo 6 is equipped with a 9000 mAh. It supports fast charging and can be charged 80.





| Display | 6.78 inch |
| Front Camera | 16 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Processor | 3.2 GHz |
| Battery | 9000 mAh |
| Launch Date | 1 April 2026(Expected) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| Processor | 3.2 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | Adreno 825 |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Screen Resolution | 1272x2772 px (FHD+) |
| Brightness | 1800 nits |
| Refresh Rate | 165 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 89.49 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Height | 162.46 mm |
| Width | 77.45 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 217 g |
| Water Resistance | Yes, IP68, IP66, IP69K, IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera OIS | Yes |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Features | 20 x Digital Zoom |
| Rear Camera Video Recording | 4k @30/60 fps, Full HD @30/60 fps, HD @30 fps |
| Front Camera Resolution | 16 MP |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Front Camera Video Recording | Full HD @30 fps, HD @30 fps |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Quick Charging | 80 W |
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax), MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Stereo Speakers | Yes |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() OnePlus Turbo 6 ₹ 29,999 | ![]() Realme 16 ₹ 31,999 | ![]() Vivo V60 Lite 5G ₹ 29,990 | ![]() Vivo V60e ₹ 29,999 | ![]() OPPO Reno12 F ₹ 29,990 | ![]() Realme 15 Pro 5G ₹ 31,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.78 inch | 6.75 inch | 6.77 inches | 6.77 inch | 6.67 inches | 6.8 inches |
| Battery | 9000 mAh | 7000 mAh | 6500 mAh | 6500 mAh | 5000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 50 MP | 32 MP | 50 MP | 32 MP | 50 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 200 MP | 32 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (3.2 GHz, Single core, Cortex X4 + 3 GHz, Tri core, Cortex A720 + 2.8 GHz, Dual core, Cortex A720 + 2.02 GHz, Dual core, Cortex A720) | Octa core (2.5 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.5 GHz | Octa core (2.4 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.8 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad