Ad
(Expected Price)
Available Colors :
Black
Sky Blue
White
The Oneplus turbo 6v is a ₹21,000 smartphone from oneplus. It was released in 03/01/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.78 inch OLED display, a Octa core (2.7 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 80 charging.
The Turbo 6V has a sleek design. It features a 6.78 inch OLED display. It's 8.5 mm thick and weighs 215 g.
The Turbo 6V features a 6.78 inch OLED display with a resolution of 2772x1272 px (UHD (4k)) , giving it a pixel density of 450 ppi. It supports standard modes. The refresh rate is 120 Hz.
The oneplus Turbo 6V is powered by a Octa core (2.7 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) processor. It's priced at ₹21,000. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Turbo 6V has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 16 MP for selfies and video calls.
The Turbo 6V is equipped with a 9000 mAh. It supports fast charging and can be charged 80.





| Display | 6.78 inch |
| Front Camera | 16 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Processor | 2.7 GHz |
| Battery | 9000 mAh |
| Launch Date | 1 March 2026 (Expected) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| Processor | 2.7 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | Adreno 810 |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Display Type | OLED |
| Screen Size | 6.78 inch |
| Screen Resolution | 2772x1272 px (UHD (4k)) |
| Brightness | 1800 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 450 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 89.32 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Height | 162.46 mm |
| Width | 77.45 mm |
| Thickness | 8.5 mm |
| Weight | 215 g |
| Water Resistance | Yes, Water resistant, IP68, IP66, IP69K, IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera OIS | Yes |
| Rear Camera Flash | Yes, LED Flash |
| Rear Camera Features | 10 x Digital Zoom |
| Rear Camera Video Recording | 4k @30 fps, Full HD @15/30/60/120/240/480/960/1920 30, HD @30/60/120/240 fps |
| Front Camera Resolution | 16 |
| Front Camera Flash | Yes, Screen flash |
| Front Camera Video Recording | Full HD @15/30/60/120 30, HD @30 fps |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Quick Charging | 80 W |
| Internal Memory | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() OnePlus Turbo 6V ₹ 21,000 | ![]() Vivo T5x 5G ₹ 20,999 | ![]() OPPO K12 Plus ₹ 22,990 | ![]() Vivo Y31 Pro 5G ₹ 20,999 | ![]() Vivo Y37 Pro ₹ 21,499 | ![]() Realme 15T ₹ 20,999 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.78 inch | 6.76 inch | 6.7 inches | 6.72 inches | 6.68 inches | 6.57 inches |
| Battery | 9000 mAh | 7200 mAh | 6400 mAh | 6500 mAh | 6000 mAh | 7000 mAh |
| Front Camera | 16 MP | 32 MP | 16 MP | 8 MP | 5 MP | 50 MP |
| Ram | 8 GB | 6 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 16 MP | 50 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.7 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) | Octa core (2.6 GHz, Quad core, Cortex A78 + 2 GHz, Quad core, Cortex A55) | Octa core (2.63 GHz, Single core, Cortex A715 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A715 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A510) | 2.5 GHz | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.5 GHz |
Ad
Ad
Ad
Ad