Ad
Available Colors :
LITE RAED...
Variants:
The Oppo a5 is a ₹11,599 smartphone from oppo. It was released in 08/23/2018 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a N/A display, a Octa core processor, a NA NA camera setup, and a battery with standard charging.
The A5 has a sleek design. It features a N/A display. It's N/A thick and weighs N/A .
The A5 features a N/A display with a resolution of N/A , giving it a pixel density of N/A . It supports standard modes. The refresh rate is standard .
The oppo A5 is powered by a Octa core processor. It's priced at ₹11,599. The processor is paired with 4 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The A5 has a NA NA rear camera setup and a front camera with NA for selfies and video calls.
The A5 is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged using standard methods.
| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.2 inches |
| RAM | 4 GB |
| Processor | 2 GHz |
| Internal Memory | 128 GB |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 |
| Processor | 2 GHz |
| Internal Storage | 128 GB |
| Internal Memory | 128 GB |
![]() OPPO A5 ₹ 11,599 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.2 inches |
| Battery | 5000 mAh |
| Front Camera | NA |
| Ram | 4 GB |
| Rear Camera | NA |
| Processor | Octa core |
Ad






Ad
Ad
Ad