Ad
Available Colors :
Glowing B...
Glowing B...
The Oppo a78 5g is a ₹21,999 smartphone from oppo. It was released in 01/15/2023 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.56 inches IPS LCD display, a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor, a 50 MP camera setup, and a battery with 33 charging.
The A78 5G has a sleek design. It features a 6.56 inches IPS LCD display. It's 7.9 mm thick and weighs 188 N/A.
The A78 5G features a 6.56 inches IPS LCD display with a resolution of 720 x, giving it a pixel density of 268 ppi. It supports Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 90 Hz.
The oppo A78 5G is powered by a Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) processor. It's priced at ₹21,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The A78 5G has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 8 MP for selfies and video calls.
The A78 5G is equipped with a 5000 mAh. It supports fast charging and can be charged 33.





| Battery | 5000 mAh |
| Display | 6.56 inches |
| RAM | 8 GB |
| Processor | 2.2 GHz |
| Internal Memory | 128 GB |
| Operating System | Android v13 |
| Launch Date | January 16, 2023 (Official) |
| Network | 5 G |
| SIM Slot S | Dual SIM, GSM+GSM |
| Gaming Phones | No |
| Architecture | 64 bit |
| Chipset | MediaTek Dimensity 700 MT6833 |
| Graphics | Mali-G57 MC2 |
| Processor | 2.2 GHz |
| Fabrication | 7 nm |
| Internal Storage | 128 GB |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Bezel Less Display | Yes, with waterdrop notch |
| Display Type | IPS LCD |
| Pixel Density | 268 ppi |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Screen Protection | Yes |
| Screen Resolution | 720 x |
| Screen Size | 6.56 inches |
| Touch Screen | Yes, Capacitive Touchscreen, Multi-touch |
| Height | 163.8 mm |
| Thickness | 7.9 mm |
| Weight | 188 |
| Width | 75.1 mm |
| Colours | Glowing Black, Glowing Purple |
| Build Material | Back: Gorilla Glass |
| Waterproof | Yes, Splash proof, IPX4 |
| Rear Camera Autofocus | Yes |
| Rear Camera Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Rear Camera Image Resolution | 8150 x |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Rear Camera Setup | Dual |
| Rear Camera Shooting Modes | Continuos Shooting, High Dynamic Range mode (HDR) |
| Front Camera Resolution | 8 MP |
| Front Camera Setup | Single |
| Quick Charging | 33 W |
| Type | Li-Polymer |
| USB Type-C | Yes |
| User Replaceable | No |
| Wireless Charging | No |
| Expandable Memory | 1 TB |
| Internal Memory | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| USB OTG | Yes |
| Bluetooth | Yes, v5.3 |
| GPS | with A-GPS, Glonass |
| Network Support | 5 G |
| SIM1 | 5 G |
| SIM2 | 5 G |
| SIM Size | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| VoLTE | Yes |
| Wi-Fi | 802.11 |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| NFC | No |
| Audio Jack | 3.5 |
| Loudspeaker | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | Side |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer |
![]() OPPO A78 5G ₹ 21,999 | ![]() Vivo Y37 Pro ₹ 21,499 | ![]() Vivo Y400 5G ₹ 21,999 | ![]() Realme Neo 7 Turbo ₹ 23,990 | ![]() Realme P3 Pro 5G ₹ 23,999 | ![]() OnePlus Ace 3V ₹ 23,490 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Screen Size | 6.56 inches | 6.68 inches | 6.67 inches | 6.8 inches | 6.83 inches | 6.74 inches |
| Battery | 5000 mAh | 6000 mAh | 6000 mAh | 7200 mAh | 6000 mAh | 5500 mAh |
| Front Camera | 8 MP | 5 MP | 32 MP | 16 MP | 16 MP | 16 MP |
| Ram | 8 GB | 8 GB | 8 GB | 12 GB | 8 GB | 12 GB |
| Rear Camera | 50 MP | 50 MP | 50 MP | 16 MP | 50 MP | 50 MP |
| Processor | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | Octa core (2.2 GHz, Dual core, Cortex A78 + 2 GHz, Hexa Core, Cortex A55) | 2.2 GHz | Octa core (3.4 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.85 GHz, Tri core, Cortex X4 + 2 GHz, Quad core, Cortex A720) | Octa core (2.5 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) | Octa core (2.8 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.6 GHz, Quad core, Cortex A720 + 1.9 GHz, Tri core, Cortex A520) |
Ad
Ad
Ad
Ad