Ad
Available Colors :
Cocoa Bro...
Crystal P...
Glacier W...
Variants:
The Oppo reno 15 pro mini is a ₹59,999 smartphone from oppo. It was released in 12/07/0026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.32 inch AMOLED display, a processor, a 200 MP camera setup, and a battery with Yes, 80W Super Charging, 100% in 53 minutes charging.
The Reno 15 Pro Mini has a sleek design. It features a 6.32 inch AMOLED display. It's 7.99 mm thick and weighs 187 g.
The Reno 15 Pro Mini features a 6.32 inch AMOLED display with a resolution of 1216x2640 px (FHD+) , giving it a pixel density of 460 ppi. It supports Cinema Mode. The refresh rate is 120 Hz.
The oppo Reno 15 Pro Mini is powered by a processor. It's priced at ₹59,999. The processor is paired with 12 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The Reno 15 Pro Mini has a 200 MP rear camera setup and a front camera with 50 MP for selfies and video calls.
The Reno 15 Pro Mini is equipped with a 6200 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 80W Super Charging, 100% in 53 minutes.
| RAM | 12 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | ColorOS |
| Processor | 3.25 GHz |
| Battery | 6200 mAh |
| Display | 6.32 inch |
| Front Camera | 50 MP |
| Rear Camera | 200 MP |
| Launch Date | January 8, 2026 (Official) |
| OS Updates | 5 years |
| Security Updates | 6 years |
| Chipset | MediaTek Dimensity 8450 |
| Processor | 3.25 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | Mali-G720 MC7 |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.32 inch |
| Screen Resolution | 1216x2640 px (FHD+) |
| Main Display Peak Brightness | 3600 nits |
| Main Display HBM Brightness | 1800 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 460 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 89.34 % |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass, Glass 7i |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 93.35 % |
| Height | 151.21 mm |
| Width | 72.42 mm |
| Thickness | 7.99 mm |
| Weight | 187 g |
| Build Material | Back: Aluminium, Glass |
| Water Resistance | Yes, Water resistant, IP68, IP66, IP69 |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 200 MP |
| Autofocus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, LED Flash |
| Shooting Modes | Cinema Mode |
| Camera Features | 18 x Digital Zoom 3.5 x Optical Zoom |
| Video Recording | 4k @30/60 fps Full HD @30/60/120/480 fps HD @30/240/960 fps |
| Video Recording Features | Video HDR |
| Front Camera Resolution | 50 MP |
| Front Autofocus | Yes |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | 4k @30/60 fps Full HD @30/60 fps HD @30 fps |
| Battery Capacity | 6200 mAh |
| Quick Charging | Yes, 80W Super Charging, 100% in 53 minutes |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| External Storage | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SAR Value | Head: 1.184 W/kg, Body: 0.852 W/kg |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), MIMO |
| Wi Fi Features | Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() OPPO Reno 15 Pro Mini ₹ 59,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.32 inch |
| Battery | 6200 mAh |
| Front Camera | 50 MP |
| Ram | 12 GB |
| Rear Camera | 200 MP |
| Processor | Octa core (3.25 GHz, Single core, Cortex A725 + 3 GHz, Tri core, Cortex A725 + 2.1 GHz, Quad core, Cortex A725) |
Ad






Ad
Ad
Ad