Ad
Variants:
The Vivo v70 elite is a ₹45,999 smartphone from vivo. It was released in 02/19/2026 and has quickly become a popular choice. The phone boasts impressive specs, including a 6.59 inch AMOLED display, a processor, a 50 MP camera setup, and a battery with Yes, 90W Flash Charging charging.
The V70 Elite has a sleek design. It features a 6.59 inch AMOLED display. It's 7.4 mm thick and weighs 194 g.
The V70 Elite features a 6.59 inch AMOLED display with a resolution of 1080x2392 px (FHD+) , giving it a pixel density of 398 ppi. It supports High Dynamic Range mode (HDR). The refresh rate is 120 Hz.
The vivo V70 Elite is powered by a processor. It's priced at ₹45,999. The processor is paired with 8 GB RAM, enough for multitasking, browsing, and gaming.
The V70 Elite has a 50 MP rear camera setup and a front camera with 50 MP for selfies and video calls.
The V70 Elite is equipped with a 6500 mAh. It supports fast charging and can be charged Yes, 90W Flash Charging.
| RAM | 8 GB |
| Operating System | Android v16 |
| Custom Ui | Origin OS |
| Processor | 3 GHz |
| Battery | 6500 mAh |
| Display | 6.59 inch |
| Front Camera | 50 MP |
| Rear Camera | 50 MP |
| Launch Date | February 19, 2026 |
| OS Updates | 4 years |
| Security Updates | 6 years |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 SM8635 |
| Processor | 3 GHz |
| Architecture | 64 bit |
| Fabrication | 4 nm |
| Graphics GPU | Adreno 735 |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Display Type | AMOLED |
| Screen Size | 6.59 inch |
| Screen Resolution | 1080x2392 px (FHD+) |
| Main Display Peak Brightness | 5000 nits |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| Pixel Density | 398 ppi |
| Screen To Body Ratio Calculated | 89.55 % |
| Screen Protection | Yes |
| Bezel Less Display | Yes with punch-hole display |
| HDR10 HDR Support | Yes, HDR 10+ |
| Main Display Screen To Body Ratio Claimed By The Brand | 90.7 % |
| Height | 157.52 mm |
| Width | 74.33 mm |
| Thickness | 7.4 mm |
| Weight | 194 g |
| Build Material | Back: Glass |
| Water Resistance | Yes, Water resistant, IP68, IP69, (up to 120 minutes in a depth of 1.5 meter) |
| Ruggedness | Dust proof |
| Rear Camera Resolution | 50 MP |
| Autofocus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| OIS | Yes |
| Flash | Yes, Ring LED |
| Shooting Modes | High Dynamic Range mode (HDR) |
| Video Recording | 4k @30/60 fps Full HD @30/60 fps |
| Video Recording Features | Optical Image stabilization |
| Front Camera Resolution | 50 MP |
| Front Autofocus | Yes |
| Front Flash | Yes, Screen flash |
| Front Video Recording | 4k @30/60 fps Full HD @30/60 fps |
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Battery Type | Silicon Carbon |
| Quick Charging | Yes, 90W Flash Charging |
| Internal Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
| Expandable Memory | No |
| SIM Slot S | Dual SIM |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| Network Support | 5G, 4G |
| VoLTE | Yes |
| SAR Value | Head: 1.141 W/kg, Body: 0.894 W/kg |
| Wi-Fi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax), MIMO |
| Wi Fi Features | Wi-Fi Direct, Mobile Hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| GPS | Yes with Glonass |
| NFC | Yes |
| Stereo Speakers | Yes |
| Audio Jack | USB Type-C |
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint Sensor Position | On-screen |
| Fingerprint Sensor Type | Optical |
| Sensors | Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
![]() Vivo V70 Elite ₹ 45,999 | |
|---|---|
| Screen Size | 6.59 inch |
| Battery | 6500 mAh |
| Front Camera | 50 MP |
| Ram | 8 GB |
| Rear Camera | 50 MP |
| Processor | Octa core (3 GHz, Single core, Cortex X4 + 2.8 GHz, Quad core, Cortex A720 + 2 GHz, Tri core, Cortex A520) |
Ad






Ad
Ad
Ad